Krajowa Izba Fizjoterapeutów w ramach akcji Fizjoterapia porusza opracowała program ćwiczeń “Aktywny senior w domu”, które można bezpiecznie wykonać w zaciszu domowego ogniska.

Aktywny senior w domu – co to za program?

W nawiązaniu do wskazówek Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego zaleca się, aby w celu uniknięcia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, seniorzy ograniczyli przebywanie w miejscach publicznych. Chodzi o zniwelowanie ryzyka poważnych skutków zakażenia, które rośnie wraz z wiekiem.
Obecna sytuacja epidemiologiczna i przymusowe pozostanie w domach może spowodować znaczne ograniczenia aktywności fizycznej wśród osób starszych. Już kilkudniowa absencja ruchowa może spowodować trudne do odwrócenia konsekwencje dla całego organizmu. Rezygnacja z aktywności może przyczynić się do pojawienia powikłań, w tym wtórnie spowodować osłabienie wszystkich układów i podatność na inne schorzenia, także po okresie pandemii.

KIF proponuje ćwiczenia w domu

W trosce o zdrowie Państwa i Państwa bliskich rekomendujemy, aby, pomimo przebywania w warunkach domowych, utrzymać aktywność fizyczną. Codzienny regularny ruch pozwala zachować większą sprawność oraz przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu immunologicznego. Ponadto ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych, wpływają na zmniejszenie ryzyka wystąpienia upadków oraz poprawiają funkcjonowanie poznawcze.

Niech ćwiczenia z ekspertami KIF wejdą w nawyk

Krajowa Izba Fizjoterapeutów w ramach programu „Aktywny senior w domu”, przygotowała dla Państwa zestaw bezpiecznych ćwiczeń.  Przekazujemy je Państwu z nadzieją, iż ułatwią one funkcjonowanie w trudnych chwilach.

Program jest realizowany wspólnie z Ministerstwem Zdrowia

Ćwiczenia zostały przygotowane przez fizjoterapeutów – ekspertów KIF, na co dzień pracujących z:

  • pacjentami geriatrycznymi
  • neurologicznymi
  • kardiologicznymi.

Zalecamy, aby zaprezentowane działania fizjoprofilaktyczne stały się codziennym punktem dnia, nie tylko w czasie stanu zagrożenia epidemicznego.

Jednocześnie prosimy o stosowanie się do zaleceń służb rządowych i sanitarnych oraz odpowiedzialnie ograniczanie ryzykownych zachowań.

Źródła:
  1. https://fizjoterapiaporusza.pl/aktywny-senior

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.