O kolejnych ograniczeniach w życiu społecznym w związku z epidemią koronawirusa w Polsce poinformowali premier Mateusz Morawiecki i Łukasz Szumowski, minister zdrowia.  – Być może teraz jest ten najtrudniejszy moment epidemii – mówił między innymi Mateusz Morawiecki. 

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego Polacy dowiedzieli się o kolejnych restrykcjach i ograniczeniach, które w funkcjonowaniu życia publicznego nałożono z uwagi na epidemię koronawirusa.

Premier Mateusz Morawiecki: – Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć najgorszego scenariusza,

– Chcemy wypłaszczać krzywą przyrostu zakażeń po to, żeby nie doszło do takich sytuacji jak we Włoszech, Hiszpanii czyli selekcji chorych. Konieczności wybierania tych, którzy jeszcze mogą być poddani leczeniu respiratorem lub nie. I z tej perspektywy stoimy przed wyborem – albo sytuacja będzie dramatycznie gorsza w najbliższych miesiącach, albo będzie gorsza, ale będzie możliwa do zarządzenia, wprowadzenia odpowiednich procedur w ramach służby zdrowia – rozpoczął swoje wystąpienie premier Mateusz Morawiecki.
– Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć najgorszego scenariusza. Nie możemy sobie pozwolić na rozprzężenie i dlatego podjęliśmy kolejne decyzje dotyczące następnych obostrzeń – dodał.

Pozioma transmisja zakażeń koronawirusem

Kordon sanitarny na granicach okazał się niewystarczającym narzędziem, żeby wyłapywać chorych. W Polsce transmisja zakażeń – jak mówią epidemiolodzy – odbywa się już poziomo. A więc zachorowania nie dotyczą tylko osób z zagranicy ani tych przebywających w kwarantannie.
– Ciągle za dużo jest kontaktów pomiędzy ludźmi: spacerów, na plaże, bulwary, do parków itp. Dziś już wiemy, że stamtąd pochodzą również nowe zakażenia – mówił premier zapowiadając kolejne kroki zmierzające do zwiększenia dystansu społecznego.(…) Być może teraz jest ten najtrudniejszy moment epidemii – mówił premier.

Koronawirus w Polsce: Nowe regulacje

  1. Unikanie wychodzenia na zakupy codziennie.
  2. Apteki, sklepy spożywcze, drogerie pozostaną otwarte – jak dotychczas. Natomiast w weekend zamknięte zostaną sklepy budowlane.
  3. W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i apteki będą otwarte tylko dla osób powyżej 65. roku życia.
  4.  Limity klientów w sklepach, przy okienkach pocztowych, na bazarach – do trzech osób na kasę/stragan, do dwóch osób na okienko. Oznacza to, że jeśli w sklepie znajduje się 5 kas, może w nim przebywać do 15 osób. Na poczcie przy jednym okienku mogą przebywać dwie osoby.
  5. Obowiązek noszenia rękawiczek ochronnych w sklepach.
  6.  Odległość – na ulicach staramy się zachowywać odległość 2 m od siebie. Zasada ta nie dotyczy osób opiekujących się dzieckiem lub opiekunów osób z niepełnosprawnością.
  7. Osoby poniżej 18. roku nie mogą przebywać w przestrzeni publicznej bez osoby dorosłej.
  8. Zamknięcie parków, plaż, deptaków – miejsc wykorzystywanych do rekreacji na świeżym powietrzu.
  9. Organizacja funkcjonowania zakładów pracy – pracę należy zorganizować w taki sposób, by pracownicy zachowywali od siebie odległość minimum 1,5 m w biurowcach, halach, itp. W miejscach pracy należy zorganizować ogólnodostępne środki do dezynfekcji.
  10.  Ograniczono działalność hoteli i miejsc noclegowych. Wyjątkiem są miejsca do izolacji, kwarantanny, miejsc w których w tygodniu przebywają pracownicy np. budowlani.
  11. Zamknięcie wszystkich punktów usługowych, kosmetycznych, zakładów fryzjerskich, gabinetów tatuaży itp.
  12. Rozszerzono formułę kwarantanny – osoby, które od dziś trafią na kwarantannę albo będą podlegać całkowitej izolacji przez dwa tygodnie (również od bliskich), albo wraz z całą rodziną będą podlegać kwarantannie.
  13. Obostrzenia stosowane w komunikacji miejskiej zaczynają funkcjonować również u prywatnych przewoźników.
  14.  Odwołane zostają wszystkie zabiegi rehabilitacyjne, poza tymi, których zachowanie jest absolutnie konieczne.
  15.  Dystrybutory paliwa, klawiatury od terminali – wprowadzony wymóg dezynfekowania ich po każdym kliencie.
  16.  Zakaz korzystania z rowerów miejskich.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski: Najbliższe dwa tygodnie spędźmy w maksymalnej izolacji

– Codziennie widzimy ponad 200 chorych zgłaszających się po pomoc. Wszystkie modele mówiące o tym, jak przebiega epidemia wskazują, że ilość chorych rośnie wykładniczo. To oznacza, że co kilka dni ilość chorych się podwaja. Wszystkie modele mówią o tym, że jeśli ograniczymy kontakty między ludźmi, mamy szanse spowolnić ten wzrost i ochronić ludzkie życie. Ograniczyć o połowę – nie wystarczy. Musimy ograniczyć o 3/4, 80% – wtedy mamy szanse wpłynąć za wyhamowanie wzrostu liczby zachorowań i liczby zmarłych. Stąd te ograniczenia – przekonywał minister zdrowia Łukasz Szumowski, wskazując, że aktualnie sklepy, markety, parki są tymi miejscami, w których przebywamy w dużym skupisku ludzkim. I te okazje do bliskich spotkań ograniczają wprowadzone właśnie kolejne obostrzenia.

– Stąd teleporady medyczne, zakaz wychodzenia młodych bez rodzica poza dom, stąd również zamknięcie parków, plaż, deptaków, itp. Chcemy, żeby kontakt również ze światem medycznym, który jest na pierwszym froncie walki z epidemią, był jak najmniejszy – wymieniał minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.
– W tej chwili nie ma szczepionki, nie ma leku, więc to jedyna forma walki z koronawirusem. Jedyne co możemy zrobić to izolować się od siebie – przekonywał,  dodając, że tam gdzie musimy się pojawiać: w pracy, sklepie, aptece, itp. bezwzględnie należy stosować rygory sanitarne. – Będziemy kontrolowali i egzekwowali respektowanie tych wymogów – zapowiedział.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

 

 

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.