Zdania na temat używania w samochodach i pomieszczeniach klimatyzacji są podzielone. Gdy jednak temperatura za oknem wzrasta, nawet najtwardszy przeciwnik używania klimatyzacji skorzysta pewnie z jej dobrodziejstw.

Samochód, będący de facto metalową puszką, stojąc w korku potrafi się nagrzać do naprawdę wysokiej temperatury. Co zrobić, by korzystanie z klimatyzacji było bezpieczne dla naszego układu oddechowego? Odpowiedź jest prosta – robić regularne przeglądy.

Klimatyzacja nie tylko obniża temperaturę, ale i dobrze oczyszcza powietrze. Jednak koniecznie trzeba ją w odpowiedni sposób serwisować. W upały nie obniżajmy temperatury w aucie do bardzo niskiego poziomu, bo grozić nam będą infekcje.

Jak twierdzą specjaliści, właściciele samochodów w Polsce bardzo często zapominają o jej czyszczeniu, wymianie filtrów, przeglądach okresowych, a utrzymanie klimatyzacji w czystości jest zabiegiem najważniejszym w aspekcie zdrowotnym.

Alergolog prof. Paweł Górski podkreśla, że lepiej jest używać klimatyzacji w samochodzie niż obniżać temperaturę w nim otwierając okna: dzięki temu unikamy hałasu, a co także istotne – wielu zanieczyszczeń chemicznych i biologicznych z drogi.

Jednak niewłaściwie serwisowana i nieodkażona klimatyzacja w aucie to ryzyko zarodników grzybów, które przede wszystkim mogą uczulać, ale też bakterii i wirusów, które potencjalnie mogą wywołać groźne choroby.

szu/jw/mr

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.