„Badanie fizjoterapeutyczne pacjenta z dysfunkcją układu oddechowego” – taki tytuł nosi pierwsza część podręcznika fizjoterapii oddechowej autorstwa dr Agnieszki Lewko oraz dr Anny Pyszory. Wydawcą podręcznika jest  Krajowa Izba Fizjoterapeutów.

O rehabilitacji oddechowej mówi się więcej, od kiedy żniwo zaczęła zbierać epidemia COVID-19. Tak naprawdę jednak, rehabilitacja oddechowa poprawia stan pacjentów, ich komfort i jakość życia  w szeregu rożnych schorzeń.  Może okazać się konieczna nie tylko w przebiegu chorób płuc, ale również chorób o podłożu neurologicznym, stanie po urazach itp. Według ostrożnych szacunków, z problemami zdrowotnymi związanymi z układem oddechowym boryka się nawet kilka milionów Polaków.

KIF: „Dostępna fizjoterapia oddechowa to potrzeba cywilizacyjna”

– Obecna sytuacja związana z pandemią COVID-19 pokazuje nam, niestety, że poziom wiedzy z zakresu fizjoterapii oddechowej jest niewielki. Dotyczy to całego środowiska medycznego. A zarządzający opieką zdrowotną w Polsce wiedzą na ten temat jeszcze mniej. W nielicznych ośrodkach pacjenci z COVID-19 są poddawani fizjoterapii i dopiero są inicjowane programy dla pacjentów w warunkach ambulatoryjnych a także domowych. Powszechnie dostępna fizjoterapia oddechowa stała się potrzebą cywilizacyjną. A dostrzeżenie jej możliwości może poprawiać jakość i długość życia wielu ludzi w naszym kraju – zauważają prezes KRF Maciej Krawczyk i wiceprezes ds nauki i edukacji Zbigniew Wroński.

Podręcznik dla fizjoterapeutów: „Badanie fizjoterapeutyczne pacjenta z dysfunkcją układu oddechowego”

W świetle powyższych wyzwań, działania zmierzające do upowszechniania w środowisku medyków wiedzy o tej specjalności fizjoterapii są nieocenione.

Podręcznik „Badanie fizjoterapeutyczne pacjenta z dysfunkcją układu oddechowego” ukazał się pod koniec ubiegłego roku.

– Żeby stworzyć dobry podręcznik (którego kolejne wydania będą tylko kwestią czasu) musi być spełniony podstawowy warunek – fantastyczni autorzy. Autorzy o dużym doświadczeniu, odważnie wdrażający nowe zdobycze wiedzy w praktycznej pracy z chorymi. Udało się nam zachęcić do współpracy dwie świetne fizjoterapeutki pracujące klinicznie, a także zajmujące się nauką w ośrodkach w Polsce i Wielkiej Brytanii. Mowa o dr Agnieszce Lewko i dr Annie Pyszorze – podkreśla Krajowa Izba Fizjoterapeutów.

Autorki podręcznika – cenione, praktykujące fizjoterapeutki

Agnieszka Lewko – jest doktorem nauk o zdrowiu Uniwersytetu Londyńskiego, specjalistką fizjoterapii oddechowej Kingston University and St. George‘s University of London, jest członkinią Brytyjskiego Towarzystwa Klatki Piersiowej (BTS), Europejskiego Towarzystwa Oddechowego (ERS), współtwórczynią konspektu i programu HERMES dla fizjoterapii oddechowej.

Druga z autorek, dr Anna Pyszora – jest związana z Katedrą Opieki Paliatywnej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; praktykuje w Ośrodku Wentylacji Domowej w Bydgoszczy oraz Hospicjum Popiełuszki w Bydgoszczy.

Czytaj także: Anna Pyszora: Po COVID-19 dla wielu osób wyzwaniem stają się najprostsze czynności

Dr Agnieszka Lewko i dr Anna Pyszora: Mamy nadzieję, że dokument ten przyczyni się do poprawy standardów leczenia pacjentów

– Stworzyłyśmy ten dokument z myślą o wszystkich fizjoterapeutach pracujących z pacjentami, u których może wystąpić przejściowa lub przewlekła dysfunkcja układu oddechowego. Na przykład w przebiegu chorób neurologicznych, w wyniku przebytego urazu, w stanie krytycznym, po zabiegu chirurgicznym czy też w przewlekłych chorobach płuc. Opracowanie dedykowane jest również studentom fizjoterapii, by wesprzeć i poszerzyć ich proces edukacji. Liczymy, że okaże się ono pomocne na każdym etapie procesu kształcenia fizjoterapeutów. A także usystematyzuje wiedzę w tym zakresie – tłumaczą cel powstania wydawnictwa autorki.

– Mamy nadzieję, że dokument ten przyczyni się do poprawy standardów leczenia pacjentów poprzez rozwój wiedzy i praktyki fizjoterapeutycznej – dodały.

Kto potrzebuje fizjoterapii oddechowej

– Problemy oddechowe dotyczą olbrzymiej rzeszy pacjentów. Od dzieci, przez niemal wszystkie specjalności medyczne w tym: ortopedię, neurologię, choroby wewnętrzne a szczególnie kardiologię a także, oczywiście, pulmonologię. Chroniczne, poważne problemy z samym układem oddechowym ma minimum pięć milionów Polaków. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że potrzeby w zakresie fizjoterapii oddechowej są na równi lub większe od potrzeb w zakresie chorób układu mięśniowo-szkieletowego – tłumaczą prezes KRF Maciej Krawczyk i wiceprezes ds nauki i edukacji Zbigniew Wroński podkreślając, że nowe wydawnictwo wzbogaci skromną do tej pory listę pozycji dotyczących fizjoterapii oddechowej.

„Badanie fizjoterapeutyczne pacjenta z dysfunkcją układu oddechowego”

Podręcznik autorstwa dr Agnieszki Lewko i dr Anny Pyszory zawiera wiele przydatnych  informacji. Między innymi dotyczących niuansów badania subiektywnego (wywiadu z pacjentem), a także badania przedmiotowego. Wydawnictwo wzbogacono  analizą konkretnych przypadków a także bogato zilustrowano zdjęciami pacjentów.

Całość podręcznika znajduje się tutaj:

„Badanie fizjoterapeutyczne pacjenta z dysfunkcją układu oddechowego”, dr Agnieszka Lewko, dr Anna Pyszora, wyd. Krajowa Izba Fizjoterapeutów

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

 

 

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.