Logo leczeniewdomu.pl
PARTNERZY PORTALU:
Miło Cię widzieć, Dzisiaj jest czwartek - 5 sierpień 2021
Kategorie

Wirus RS: Gdy niemowlę się dusi

U dzieci urodzonych o czasie i osób dorosłych wirus RS wywołuje łagodny nieżyt górnych dróg oddechowych, o tyle dla dzieci urodzonych przedwcześnie może być śmiertelnie groźny/ fot. Freepik

Prawie wszystkie dzieci do 2. roku życia przejdą zakażenie wirusem RS. U większości wywołuje zapalenie oskrzeli lub płuc. Do najgroźniejszych powikłań dochodzi u wcześniaków. Sześcioro z nich zmarło z tego powodu w ostatnim sezonie jesienno-zimowym.

CZYTAJ ARTYKUŁ

 
Kategorie

Maliny – nie zgadniesz, w jak wielu dolegliwościach mogą pomóc

Maliny zawierają też liczne związki biologicznie aktywne, o udowodnionym działaniu prozdrowotnym/ fot. Freepik

Te aromatyczne i delikatne owoce od wieków były już stosowane w ziołolecznictwie i medycynie naturalnej. Są one jednak doceniane i polecane także przez współczesnych lekarzy oraz dietetyków. Ze względu na liczne, potwierdzone naukowo walory odżywcze i zdrowotne. Niektóre z nich mogą cię zaskoczyć.

CZYTAJ ARTYKUŁ

 
Kategorie

PFRON: „Obszar chroniony, obszar dostępny” – nowy projekt

W pilotażu projektu „Obszar chroniony, obszar dostępny” weźmie udział 10 parków przyrodniczych w Polsce/ fot. PFRON

Ponad 7 mln zł przeznaczonych zostanie na opracowanie modelu ułatwień dla osób niepełnosprawnych w parkach narodowych i krajobrazowych. Chodzi o to, aby były one bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. W pilotażu projektu weźmie udział 10 parków przyrodniczych w Polsce. Porozumienie w tej sprawie podpisali w Poleskim Parku Narodowym prezes PFRON Krzysztof Michałkiewicz i dyrektor Centrum Projektów Europejskich Leszek Buller.

CZYTAJ ARTYKUŁ

 
Kategorie

Sposoby na odciski i pęcherze na stopach

Decyzja o tym, czy zostawić taki pęcherz samemu sobie, aby po jakimś czasie samoistnie się wchłonął, czy też go przebić i zabezpieczyć, zależy od umiejscowienia pęcherza/ fot. Freepik

Każdy z nas czasem ma z nimi problem. Aby się pojawiły na stopach wystarczy założyć nowe lub źle dobrane buty, wybrać się na dłuższą wędrówkę albo przetańczyć całą noc – zwłaszcza na obcasach. Czy przekłuwać pęcherze? Jak pozbyć się odcisków? Sprawdź, co radzą specjaliści.

CZYTAJ ARTYKUŁ

 
Kategorie

Epidemia krótkowzroczności wśród dzieci

Wśród dzieci zamknięcie szkół i przejście na system nauczania zdalnego wydłużyło czas korzystania z urządzeń elektronicznych – mając negatywny wpływ na pogorszenie wzroku w tej właśnie grupie/ fot. Freepik

Wybrane ośrodki badawcze podają, że w czasie pandemii progresja krótkowzroczności mogła wynieść nawet 40%. Długotrwała praca w bliży i ograniczenie aktywności poza domem – to najczęstsze przyczyny rosnącej fali krótkowzroczności wśród dzieci. Czy jesteśmy w stanie odwrócić ten trend?

CZYTAJ ARTYKUŁ

 
Kategorie

Pielęgniarska opieka długoterminowa – na czym polega?

Pielęgniarka w ramach opieki długoterminowej pomaga pacjentowi, a także edukuje jego bliskich/ fot. freepik

Leczenie ran, opieka, ale także pomoc i nauka w pielęgnacji pacjenta – to niektóre z zadań, jakie ma pielęgniarka odwiedzająca pacjenta w ramach opieki długoterminowej.

CZYTAJ ARTYKUŁ

 
Kategorie

Żywienie pozajelitowe: wskazania, przeciwwskazania, powikłania

Pacjent korzystający z żywienia pozajelitowego znajduje się pod opieką interdyscyplinarnego zespołu medycznego/ fot. Freepik

Żywienie pozajelitowe: na czym polega, jakie są wskazania do tej formy terapii, jak długo można z niego korzystać, a także jakie są jego najczęstsze powikłania? 

CZYTAJ ARTYKUŁ

 
Kategorie

Udar mózgu: liczy się czas

Tak naprawdę udar mózgu może spotkać każdego. Statystycznie 15% udarów mózgu dotyczy osób przed 45. rokiem życia. Najczęściej chorują jednak osoby starsze. Mówi się, że od 55. roku życia co 10 lat ryzyko udaru mózgu się podwaja/ fot. Freepik

Udar mózgu – to pierwsza przyczyna niepełnosprawności u osób powyżej 60. roku życia i druga – po nowotworach – przyczyna zgonów. Jak reagować w przypadku udaru mózgu i dlaczego czas ma tak wielkie znaczenie?

CZYTAJ ARTYKUŁ

 
Kategorie

Ból zęba: nadwrażliwość czy stan zapalny?

Nadwrażliwość charakteryzuje się krótką reakcją bólową, powstałą w odpowiedzi na konkretny bodziec sprawczy: cieplny lub chemiczny/ fot. Pixabay

Przyczyn bólu zęba może być bardzo wiele. Jednymi z częściej spotykanych dolegliwości są nadwrażliwość i stan zapalny zęba. We współpracy z dr Agnieszką Czechumską, redaktor portalu dentystaradzi.pl tłumaczymy, na czym polegają te dolegliwości.

CZYTAJ ARTYKUŁ