Naukowcy, lekarze i eksperci IT z Poznania zaprojektowali pierwszy na świecie elektroniczny, bezprzewodowy stetoskop. Jak działa StethoMe?

Co to właściwie jest?

StethoMe to inteligentny stetoskop, zaprojektowany przez naukowców, lekarzy i ekspertów IT z Poznania. To pierwszy na świecie elektroniczny, bezprzewodowy stetoskop, który pozwala na zbadanie pacjenta bez wychodzenia z domu. To specjalistyczne urządzenie medyczne, które współpracuje nie tylko ze smartfonem, ale i z wbudowanym termometrem i systemem analizy dźwięków – dzięki temu wyniki są znacznie dokładniejsze. Celem inteligentnego stetoskopu jest błyskawicznie rozwiązanie wątpliwości związanych ze zdrowiem. Dzięki niemu będzie można w szybki i łatwy sposób ocenić stan zdrowia chorego. To pewnego rodzaju pomoc nie tylko dla rodziców, ale i dla lekarzy, których odwiedza dziennie mnóstwo osób. Nie będzie trzeba specjalnie jechać do lekarza i stać w długich kolejkach – wystarczy zbadać się inteligentnym stetoskopem u siebie w domu.

Jak działa StethoMe?

Stetoskop działa na zasadzie „Ty badasz. StethoMe analizuje. Lekarz decyduje”. StethoMe, podobnie jak tradycyjny stetoskop, służy do sprawdzenia układu oddechowego i wykrycia nieprawidłowości. To stetoskop w formie elektronicznej nagrywa, analizuje i klasyfikuje dźwięki z płuc. Stetoskop łączy się z aplikacją w telefonie komórkowym. Na ekranie telefonu pokazują się punkty, które podpowiadają gdzie dokładnie należy umieścić urządzenie na ciele dziecka podczas wykonywania badania. Dodatkowo StethoMe zmierzy temperaturę. Kiedy urządzenie zakończy nagrywanie dźwięków, wówczas nagrania są analizowane przez algorytmy StethoMe. Po zakończeniu takiej analizy od razu otrzymamy informację, czy wykryto jakieś nieprawidłowości i czy potrzebna będzie konsultacja lekarska. Wszystkie dźwięki i pomiary temperatury, które zostaną zarejestrowane, stworzą historię choroby. W każdej chwili będą one mogły zostać wysłane do lekarza w formie graficznej i dźwiękowej.

Zalety urządzenia

Inteligentny stetoskop posiada zarówno zalety, jak i wady. Mimo wszystko korzyści, które płyną z jego stosowania, jest znacznie więcej niż samych wad. StethoMe ułatwia opiekę nad pacjentem – służy pomocą nie tylko rodzicom, ale i lekarzom. Jeżeli chodzi o rodziców, to w każdej chwili rodzic może zbadać dziecko za pomocą takiego stetoskopu i szybko reagować na wszelkie niepokojące sygnały. Lekarzom natomiast łatwiej monitorować chorobę pacjenta, bo wszelkie dane zostają wysłane w postaci elektronicznej. Dodatkowo odciąża ich od części obowiązków. Jest nie tylko wygodnym rozwiązaniem dla rodziców lub lekarz, ale i dla dla chorego – umożliwia samodzielne i precyzyjne badanie w warunkach domowych. Często chorzy nie mają siły, aby wyjść z domu. Pozwala to na zmniejszenie wizyt w przychodni, ale i zaoszczędzenie mnóstwa czasu, bo do lekarza też trzeba jakoś dojechać. W przychodni nie brak osób chorych, od których również można się dodatkowo zarazić. Dzięki StethoMe zmniejsza się narażenie na wszelkie inne infekcje.

StethoMe nie zastąpi w 100% lekarza. Trzeba pamiętać, że to tylko urządzenie, które może pokazać złe wyniki lub popsuć się. Nie można zatem całkowicie na nim polegać.

Źródło: medexpress.pl

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.