Partnerzy portalu:
Wtorek: 23 lipca 2024

CBOS zbadał, co Polacy sądzą o szczepieniach ochronnych dzieci/ fot. Freepik

Natalia Kapała

CBOS: 93 proc. Polaków uważa, że szczepienia to najskuteczniejszy sposób ochrony

93 proc. Polaków uważa, że szczepienia są najskuteczniejszym sposobem ochrony dzieci przed poważnymi chorobami. 90 proc. jest przekonanych, że szczepienie dzieci powoduje więcej dobrego niż złego. 86 proc uważa., że szczepionki są bezpieczne – wynika z sondażu CBOS.

W opublikowanej niedawno informacji wskazano, że 87 proc. badanych uważa, że szczepienia przeciw najgroźniejszym chorobom zakaźnym powinny być obowiązkowe. Za dobrowolnością szczepień jest 9 proc. Ankietowanych.

Badanie pokazało, że ci, którzy sądzą, że szczepionki promuje się nie dlatego, że są potrzebne, lecz dlatego, że leży to w interesie koncernów farmaceutycznych stanowią mniejszość (22 proc.). Podobnie respondenci, którzy uważają, że szczepionki dla dzieci mogą wywołać poważne zaburzenia rozwojowe (18 proc.).

Wyniki badania

Z badania CBOS wynika, że opinie o szczepieniach nie są zróżnicowane społecznie. We wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych ogromna większość badanych uważa, że szczepienia są najskuteczniejszym sposobem ochrony dzieci przed poważnymi chorobami. Ponadto, są bezpieczne, a szczepienie dzieci powoduje więcej dobrego niż złego.

Nieco bardziej zróżnicowany społecznie jest pogląd, że szczepienia promuje się głównie dlatego, że leży to w interesie koncernów farmaceutycznych. Z poglądem tym częściej niż pozostali zgadzają się respondenci w wieku 45-54 lata (26 proc.), mieszkańcy miast od 20 tys. do niespełna 100 tys. mieszkańców (28 proc.), ankietowani z wykształceniem zasadniczym zawodowym (27 proc.), o dochodach per capita od 1300 zł do 1799 zł (28 proc.), a uwzględniając kwestie światopoglądowe – badani identyfikujący się z prawicą (28 proc.).

Częściej niż inni z przekonaniem tym nie zgadzają się osoby w wieku 25-34 lata (72 proc.), absolwenci wyższych uczelni (76 proc.), respondenci o najwyższych dochodach per capita (78 proc.) i badani o lewicowych poglądach politycznych (75 proc.).

CBOS zauważa, że w ostatnich pięciu latach bardzo wyraźnie poprawiło się nastawienie Polaków do szczepień. Szczególnie duża poprawa nastąpiła w ciągu ostatniego półtora roku.

W porównaniu do roku 2017

W stosunku do lipca 2017 r. wyraźnie wzrósł odsetek badanych uważających, że szczepienia są bezpieczne (o 13 punktów procentowych). Wzrósł też odsetek negujących stwierdzenie, że szczepienia mogą wywoływać poważne zaburzenia rozwojowe (wzrost o 14 punktów). Przybyło również respondentów uważających, że szczepienia są najskuteczniejszym sposobem ochrony przed poważnymi chorobami. Nastąpił wzrost o 7 punktów. A także tych, którzy sądzą, że szczepienie dzieci powoduje więcej dobrego niż złego (wzrost o 5 punktów). Bardzo znacząco zwiększył się także odsetek badanych sprzeciwiających się opinii, że szczepienia promowane się głównie dlatego, że leży to w interesie koncernów farmaceutycznych (wzrost o 16 punktów).

Polacy częściej niż półtora roku temu uważają, że szczepienia przeciw najgroźniejszym chorobom zakaźnym powinny być obowiązkowe (87 proc., wzrost o 7 punktów procentowych). Rzadziej opowiadają się za dobrowolnością szczepień (spadek o 3 punkty, do 9 proc). Mniej jest też badanych, którzy nie mają wyrobionej opinii na ten temat (spadek o 3 punkty).

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo. Odbywało się od 29 listopada do 9 grudnia 2018 r., na liczącej 942 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl (naukawpolsce.pap.pl)

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!