Partnerzy portalu:
Środa: 19 czerwca 2024

Pacjent, który chce skorzystać z przysługującego mu prawa do świadczeń poza kolejnością przy pierwszej wizycie musi okazać orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności/ fot. Freepik

Monika Rydlewska

Osoba z niepełnosprawnością u lekarza - kiedy poza kolejką?

Czy osoby ze znacznymi niepełnosprawnościami mają prawo korzystać z przywileju pierwszeństwa w dostępie do lekarza? Tak. prawo od pewnego czasu reguluje tę kwestię.

Od lipca 2018 roku osoby z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności mogą liczyć na pewne udogodnienia. Mianowicie – mają prawo do skorzystania poza wyznaczoną kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej. Mogą bez kolejki skorzystać również z usług farmaceutycznych. Oznacza to, że nie muszą stać w ogonku do apteki. Jeśli wizyta nie jest możliwa tego samego dnia, placówka powinna wyznaczyć inny termin poza kolejnością przyjęć. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia. Jeśli chodzi o kolejne wizyty u specjalistów, powinny one odbywać się zgodnie z planem leczenia.

Udogodnienia dotyczą również osób z orzeczeniem ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Warto wiedzieć:

Pacjent, który chce skorzystać z przysługującego mu prawa do świadczeń poza kolejnością przy pierwszej wizycie musi okazać orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!