Czy pulsoksymetr powinien być przez cały czas mierzyć saturację dziecka chorującego na rdzeniowy zanik mięśni (SMA)?

W przebiegu SMA (rdzeniowego zaniku mięśni) często – wraz z postępem choroby – osłabieniu ulegają mięśnie odpowiedzialne w ciele człowieka za wymianę gazową. Stopniowo narasta wówczas przewlekła niewydolność oddechowa, która zdecydowanie obniża komfort życia pacjenta. Leczenie problemów z oddychaniem wymaga domowego respiratora. A wraz z nim w domu pacjenta pojawia się również dodatkowy sprzęt, między innymi pulsoksymetr.

Pulsoksymetr – do czego służy

Pulsoksymetr to niewielkie, niepozorne urządzenie. Na ogół zakłada się go na palec lub płatek ucha. Służy do mierzenia tzw. saturacji, czyli wysycenia krwi tlenem. Niektóre modele urządzenia mierzą również tętno. Badanie pulsoksymetrem jest nieinwazyjne i bezbolesne. Nie narusza ciągłości tkanek. Wyniki pomiarów przeprowadzane pulsoksymetrem dają wiedzę o sprawności wymiany gazowej. Są szczególnie istotne u tych pacjentów, którzy cierpią na niewydolność oddechową. W zależności od stanu zdrowia pacjenta, pulsoksymetr można podłączać kontrolnie lub na dłuższy okres.

Pomiar stały czy okresowy?

Na pytanie, czy pulsoksymetr powinien być stale podłączony i aktywny, odpowiedzieli twórcy poradnika „Rdzeniowy zanik mięśni. Informacje dla opiekunów: rozpoznanie i postępowanie w sytuacjach krytycznych w domu”, wydanego staraniem Fundacji SMA.

– Pulsoksymetr powinien być zawsze włączony, gdy dziecko jest wentylowane mechanicznie przez maseczkę lub tracheostomię oraz w przypadku dzieci z opuszkowymi zaburzeniami połykania, jeśli nie znajdują się one w zasięgu wzroku opiekunów – tłumaczą twórcy poradnika.

Ponadto pulsoksymetr powinien być „pod ręką” w domu każdego chorego dziecka. – Pulsoksymetr powinien zawsze być do dyspozycji, aby można było mierzyć saturację regularnie, oraz zawsze, gdy zauważy się u dziecka nietypowe objawy. Twórcy poradnika przestrzegają jednak przed oparzeniami, które mogą powstać na skórze w miejscu działania czerwonego czujnika urządzenia.

Kiedy zakładać pulsoksymetr?

  • zawsze gdy dziecko jest podłączone do respiratora i nie znajduje się w zasięgu wzroku opiekuna
  • jeśli ma osłabiony odruch połykania i nikt nie pilnuje go z bliska
  • gdy przechodzi infekcję dróg oddechowych.

Informacje pochodzą z wydawnictwa pt. „Rdzeniowy zanik mięśni. Informacje dla opiekunów: rozpoznanie i postępowanie w sytuacjach krytycznych w domu, opracowaną przez Chiarę Mastellę, dr Giancarlo Ottonello, Antonellę Lo Mauro. Tłumaczenia poradnika z języka włoskiego podjęła się Maria Jędrzejczyk, redaktorem naukowym wydania polskiego jest prof. dr hab. n. med. Andrzej Piotrowski, a wydawcą Fundacja SMA”

Źródła:
  1. https://www.fsma.pl/rdzeniowy-zanik-miesni/publikacje/sma-postepowanie-w-sytuacjach-krytycznych/

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.