Partnerzy portalu:
Piątek: 14 czerwca 2024

Z risdiplamem chorzy na rdzeniowy zanik mięśni wiążą duże nadzieje

Monika Rydlewska

Wczesny dostęp do risdiplamu dla osób z SMA 2

Z ogromną radością ogłaszamy, że przedrejestracyjny dostęp do risdiplamu jest już w Polsce możliwy dla chorych z drugą postacią SMA – ogłosiła kilka dni temu Fundacja SMA.

Dotychczas w ramach globalnego programu dostępu risdiplam mogły otrzymać tylko osoby z pierwszą postacią SMA. Pod koniec sierpnia przyjmowanie rozpoczęła pierwsza osoba w Polsce. Obecnie producent uzyskał niezbędne zgody i poszczególne szpitale mogą do programu zgłaszać chorych z SMA typu 2.

Szpitale podające risdiplam

Na chwilę obecną program prowadzą następujące szpitale:

  • Gdańsk – Klinika Neurologii Rozwojowej, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Poznań – Klinika Neurologii Dziecięcej, Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego
  • Rzeszów – Klinika Neurologii Dziecięcej i Pediatrii, Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej
  • Warszawa – Klinika Neurologii i Epileptologii, Centrum Zdrowia Dziecka

Są to wszystko oddziały dziecięce. Na zaawansowanym etapie rozmów są też inne szpitale. Także te prowadzące leczenie dorosłych. Spodziewamy się, że w ciągu następnych tygodni zostaną podpisane kolejne umowy.

Kryteria włączenia do programu

Przypomnijmy, że aby zostać włączonym do programu, należy spełniać określone kryteria kwalifikacji. Najważniejszymi są potwierdzony brak możliwości zastosowania u niego innego leku dopuszczonego na rynek a także brak możliwości wzięcia udziału w eksperymentalnym badaniu klinicznym. Chorego zawsze zgłasza do programu lekarz prowadzący.

Osoby zainteresowane udziałem w programie prosimy o kontakt z lekarzem prowadzącym. Lekarzy z kolei zapraszamy do kontaktu z informacją medyczną Roche pod adresem warsaw.informacja-medyczna@roche.com lub telefonicznie pod numerem 22 345 15 58.

W imieniu polskiej społeczności osób chorych na SMA dziękujemy firmie Roche, urzędom i instytucjom RP oraz lekarzom i dyrekcjom z wielu szpitali w Polsce, dzięki którym ten program mógł zaistnieć.

Fundacja SMA

Źródła:
  1. https://www.fsma.pl/2020/09/mamy-wczesny-dostep-do-risdiplamu-dla-osob-z-sma-2/

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!