Nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa zakładają, że w strefach zielonych limit osób na weselach zmniejszy się ze 150 do 100 osób. W strefach żółtych ta liczba zmieni się ze 100 na 75 – poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. To jednak nie jedyne zmiany.

Od kilku dni dobowa liczba zakażeń koronawirusem nie spada poniżej ok. 1300. To znacznie więcej niż jeszcze kilka tygodni temu. Zatem resort zdrowia zdecydował się na wprowadzenie pewnych obostrzeń i ograniczeń, mających zapobiec masowym zakażeniom. Co to oznacza?

  • W strefach zielonych limit osób na weselach zmniejsza się ze 150 do 100 osób. W strefach żółtych ta liczba zmieni się ze 100 na 75. Natomiast w powiatach oznaczonych na czerwono limit na weselach pozostaje bez zmian – może w nich uczestniczyć 50 osób.
  • Bary i restauracje w strefach czerwonych będą mogły być otwarte tylko do godz. 22.00.
  • Dodatkowo obowiązek noszenia maseczek na ulicach rozszerza się ze stref czerwonych również na strefy żółte.

Lokalnie a nie globalnie

– Chcemy wprowadzać obostrzenia lokalnie, a nie w całym kraju. Będziemy stosować nowe narzędzia – tłumaczył podczas konferencji prasowej Niedzielski.

Skąd ograniczenie w działalności gastronomii? – Kończy się sezon letni i w związku z tym imprezy będą przenosiły się do środka. Działalność będzie ograniczona do godz. 22. – powiedział szef resortu. Dodał, że do tej pory ogródki „zapewniały większy poziom bezpieczeństwa i mniejsze ryzyko transmisji koronawirusa”.

Maseczki na ulicach także w żółtych strefach

Kolejna zmiana przewiduje, że nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych będzie obowiązywał nie tylko w strefie czerwonej, ale też w żółtej.
Lista powiatów, które znalazły się z danej strefie, resort zdrowia ogłasza co czwartek. Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.

Czytaj także: Zasady zlecania testów na koronawirusa

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.