Partnerzy portalu:
Czwartek: 20 czerwca 2024

Dobry, kompetentny fizjoterapeuta jest dla chorego na stwardnienie zanikowe boczne (SLA) na wagę złota/ fot. Pixabay

Monika Rydlewska

SLA – jak ćwiczyć

Stwardnienie zanikowe boczne, stwardnienie rozsiane, rdzeniowy zanik mięśni – co łączy te choroby? To, że w zarządzaniu każdą z nich ogromną rolę odgrywa aktywność chorego, fizjoterapia, rehabilitacja. Jak powinna wyglądać rehabilitacja w stwardnieniu zanikowym bocznym (SLA)?

Przede wszystkim powinno się ją prowadzić rozważnie. Specjaliści podkreślają, że z uwagi na specyfikę schorzenia zabiegi rehabilitacyjne, fizjoterapeutyczne powinny być częste i systematyczne, ale łagodne. Wszystko dlatego, że osoby na co dzień zmagające się ze stwardnieniem zanikowym bocznym szybko się męczą.

Jakie formy rehabilitacji są polecane dla osób chorujących na SLA?

Ćwiczenia w SLA – kinezyterapia

Ruch leczy, poprawia mobilność, pozwala na zachowanie samodzielności dłużej, wreszcie poprawia samopoczucie. Kinezyterapia wykorzystuje różne formy aktywności fizycznej. Najlepiej, by zestawy ćwiczeń opracował fizjoterapeuta znający realia stwardnienia zanikowego bocznego z uwzględnieniem stanu konkretnej osoby, jej preferencji i wieku, a także zaawansowania choroby. Dobrze dobrany zestaw ćwiczeń pomoże zniwelować wiele uciążliwych dolegliwości, na które skarżą się pacjenci.

Masaż

Bywa jednym z narzędzi w walce o sprawność u pacjentów walczących z SLA. Znajdzie zastosowanie jednak w fizjoterapii wyłącznie u pacjentów bez wzmożonego napięcia mięśni. Skuteczność masażu leczniczego zależy od sprawności rąk terapeuty. Wykorzystując różne techniki, terapeuta wpływa na tkankę podskórną i mięśnie oraz stawy. Wszystko po to, by poprawić elastyczność tkanek czy przywrócić staw do naturalnego zakresu jego ruchu. Masaż to w istocie następujące po sobie ruchy o zmiennej intensywności. Fizjoterapeuta rozmasowuje, rozciera, czasami również oklepuje ciało pacjenta. Jego charakter i intensywność fizjoterapeuta dobiera do stanu chorego.

Inne

W fizjoterapii osób chorujących na stwardnienie zanikowe boczne (SLA) zastosowanie znajdzie również

 • hydroterapia – czyli ciepłe kąpiele, np. perełkowe, solne, borowinowe;
 • leczenie ciepłem – okłady z parafiny, lampa solux, żel cieplny.

Kompetentny, empatyczny , doświadczony fizjoterapeuta jest dla osoby chorującej na SLA na wagę złota

Praca z pacjentem z SLA to spore wyzwanie, wymagające od fizjoterapeuty doświadczenia i wiedzy o specyfice schorzenia.

Przykładowo, chory w początkowym stadium SLA może bez szkody dla siebie i bez nadmiernego zmęczenia wykonywać ćwiczenia czynne (wykorzystując własną siłę mięśni) natomiast osoby w ciężkim stanie wykonując dużą ilość takich ćwiczeń szybko by się zmęczyły, a efekt terapeutyczny byłby żaden – czytamy w poradniku dla chorych opublikowanym na stronie internetowej Fundacji Dignitas Dolentium od lat wspomagającej chorych w walce z SLA/MND. Fizjoterapeuta pracujący z osobami chorującymi na SLA powinien takie rzeczy wiedzieć.

Co istotne, nawet najlepszy rehabilitant nie wystarczy, jeśli chory (czasem również przy asyście opiekuna) nie włoży w ćwiczenia codziennego trudu – na miarę swojego stanu i sprawności.

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA) – podstawowe zasady prawidłowych ćwiczeń:

 1. Ćwiczenia nie mogą być nigdy bolesne czy męczące.
 2. Lepiej wykonywać częściej krótsze serie niż jednorazowo zrobić wszystkie zalecane przez rehabilitanta ćwiczenia.
 3. Ćwiczenia powinno się wykonywać we wskazanej kolejności.
 4. Wykonuj tylko te ćwiczenia, które jesteś w stanie zrobić, nie forsuj się
 5. Niektóre ćwiczenia mogą wywoływać ból, szczególnie jeśli ćwiczona właśnie część ciała zajęta jest przez inny proces chorobowy (zapalenie stawów czy ścięgien). W tych przypadkach czas przeznaczony na ćwiczenia lub liczba ich powtórzeń powinna być zredukowana.
 6. O wszelkich niepokojących sygnałach pojawiających się podczas ćwiczeń powinno się informować fizjoterapeutę.
 7. Program ćwiczeń przekazany przez fizjoterapeutę może być modyfikowany, ale te zmiany powinny być konsultowane.
 8. Długi, powolny spacer wokół domu lub pływanie są szczególnie polecane.
Źródła:
 1. http://mnd.pl/podstawowe_zasady.htm

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!