SLA – jak ćwiczyć
Stwardnienie zanikowe boczne, stwardnienie rozsiane, rdzeniowy zanik mięśni – co łączy te choroby? To, że w zarządzaniu każdą z nich ogromną rolę odgrywa aktywność chorego, fizjoterapia, rehabilitacja. Jak powinna wyglądać rehabilitacja w stwardnieniu zanikowym bocznym (SLA)?
Przede wszystkim powinno się ją prowadzić rozważnie. Specjaliści podkreślają, że z uwagi na specyfikę schorzenia zabiegi rehabilitacyjne, fizjoterapeutyczne powinny być częste i systematyczne, ale łagodne. Wszystko dlatego, że osoby na co dzień zmagające się ze stwardnieniem zanikowym bocznym szybko się męczą.
Jakie formy rehabilitacji są polecane dla osób chorujących na SLA?
Ćwiczenia w SLA – kinezyterapia
Ruch leczy, poprawia mobilność, pozwala na zachowanie samodzielności dłużej, wreszcie poprawia samopoczucie. Kinezyterapia wykorzystuje różne formy aktywności fizycznej. Najlepiej, by zestawy ćwiczeń opracował fizjoterapeuta znający realia stwardnienia zanikowego bocznego z uwzględnieniem stanu konkretnej osoby, jej preferencji i wieku, a także zaawansowania choroby. Dobrze dobrany zestaw ćwiczeń pomoże zniwelować wiele uciążliwych dolegliwości, na które skarżą się pacjenci.
Masaż
Bywa jednym z narzędzi w walce o sprawność u pacjentów walczących z SLA. Znajdzie zastosowanie jednak w fizjoterapii wyłącznie u pacjentów bez wzmożonego napięcia mięśni. Skuteczność masażu leczniczego zależy od sprawności rąk terapeuty. Wykorzystując różne techniki, terapeuta wpływa na tkankę podskórną i mięśnie oraz stawy. Wszystko po to, by poprawić elastyczność tkanek czy przywrócić staw do naturalnego zakresu jego ruchu. Masaż to w istocie następujące po sobie ruchy o zmiennej intensywności. Fizjoterapeuta rozmasowuje, rozciera, czasami również oklepuje ciało pacjenta. Jego charakter i intensywność fizjoterapeuta dobiera do stanu chorego.
Inne
W fizjoterapii osób chorujących na stwardnienie zanikowe boczne (SLA) zastosowanie znajdzie również
- hydroterapia – czyli ciepłe kąpiele, np. perełkowe, solne, borowinowe;
- leczenie ciepłem – okłady z parafiny, lampa solux, żel cieplny.
Kompetentny, empatyczny , doświadczony fizjoterapeuta jest dla osoby chorującej na SLA na wagę złota
Praca z pacjentem z SLA to spore wyzwanie, wymagające od fizjoterapeuty doświadczenia i wiedzy o specyfice schorzenia.
– Przykładowo, chory w początkowym stadium SLA może bez szkody dla siebie i bez nadmiernego zmęczenia wykonywać ćwiczenia czynne (wykorzystując własną siłę mięśni) natomiast osoby w ciężkim stanie wykonując dużą ilość takich ćwiczeń szybko by się zmęczyły, a efekt terapeutyczny byłby żaden – czytamy w poradniku dla chorych opublikowanym na stronie internetowej Fundacji Dignitas Dolentium od lat wspomagającej chorych w walce z SLA/MND. Fizjoterapeuta pracujący z osobami chorującymi na SLA powinien takie rzeczy wiedzieć.
Co istotne, nawet najlepszy rehabilitant nie wystarczy, jeśli chory (czasem również przy asyście opiekuna) nie włoży w ćwiczenia codziennego trudu – na miarę swojego stanu i sprawności.
Stwardnienie zanikowe boczne (SLA) – podstawowe zasady prawidłowych ćwiczeń:
- Ćwiczenia nie mogą być nigdy bolesne czy męczące.
- Lepiej wykonywać częściej krótsze serie niż jednorazowo zrobić wszystkie zalecane przez rehabilitanta ćwiczenia.
- Ćwiczenia powinno się wykonywać we wskazanej kolejności.
- Wykonuj tylko te ćwiczenia, które jesteś w stanie zrobić, nie forsuj się
- Niektóre ćwiczenia mogą wywoływać ból, szczególnie jeśli ćwiczona właśnie część ciała zajęta jest przez inny proces chorobowy (zapalenie stawów czy ścięgien). W tych przypadkach czas przeznaczony na ćwiczenia lub liczba ich powtórzeń powinna być zredukowana.
- O wszelkich niepokojących sygnałach pojawiających się podczas ćwiczeń powinno się informować fizjoterapeutę.
- Program ćwiczeń przekazany przez fizjoterapeutę może być modyfikowany, ale te zmiany powinny być konsultowane.
- Długi, powolny spacer wokół domu lub pływanie są szczególnie polecane.
Źródła:
- http://mnd.pl/podstawowe_zasady.htm
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.