KIF pracuje, aby poruszać Polaków – niedawno opracował zestaw ćwiczeń „Aktywna przerwa w pracy” dedykowanych tym, którzy na co dzień są skazani na wiele godzin przy biurku.

„Aktywna przerwa w pracy” to kolejny program fizjoprofilaktyczny zrealizowany przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów pod patronatem Ministerstwa Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta.

„Aktywna przerwa w pracy” to kilkanaście filmów instruktażowych z ćwiczeniami, zachęcającymi do aktywności fizycznej podczas epidemii koronawirusa i nie tylko. Można je samodzielnie wykonywać w pracy a także w domu. Przypomnijmy, że to nie pierwsza taka inicjatywa. W dobie narodowej kwarantanny podobny cykl Krajowa Izba Fizjoterapeutów opracowała z myślą o seniorach. A nieco wcześniej kampanią społeczną „Fizjoterapia porusza” KIF uczył Polaków, czym tak naprawdę zajmuje się fizjoterapeuta w swojej codziennej pracy.

Bolesne powikłania siedzącego trybu życia

Według statystyk miliony Polaków wykonują pracę biurową. Ich aktywność w ciągu dnia jest niewielka. Tym mniejsza, że część pracowników wykonuje swoje obowiązki zdanie. Innymi słowy – z zaciszy własnych domostw. Tymczasem siedzący tryb życia na dłuższą metę wiąże się z poważnymi, nierzadko bolesnymi powikłaniami. Takimi jak choćby bolesne przeciążenie mięśni i stawów. Ponadto spędzanie długich godzin przed komputerem zwiększa ryzyko:

 • chorób serca
 • zawału
 • udaru mózgu
 • otyłości
 • cukrzycy.

KIF z myślą o pacjentach

– Program „Aktywna przerwa w pracy” ma zachęcić do regularnej aktywności osoby wykonujące głównie pracę siedzącą. Przygotowane w jego ramach ćwiczenia są łatwe i nie wymagają specjalistycznego sprzętu a także stroju. Niektóre z nich można wykonać nie wstając nawet od biurka – zachęca na swojej stronie internetowej Krajowa Izba Fizjoterapeutów.

Ćwiczenia składające się na nowy projekt KIF opracował zespół ekspertów:

 • Ernest Wiśniewski
 • Zbigniew Wroński
 • Tomasz Cisoń
 • Adrian Kużdżał
 • Weronika Krzepkowska (dodatkowo wystąpiła we wszystkich filmach).

Filmiki z ćwiczeniami opracowane przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów:

Aktywna przerwa w pracy – trailer

 

Krążenia głowy i szyi

Przeciąganie mięśni karku

Krążenia barków

Przeciąganie mięśni grzbietu

Skręty tułowia i klatki piersiowej

Krążenie bioder

Źródła:
 1. https://kif.info.pl/ruszyl-program-cwiczen-dla-pracownikow-biurowych-aktywna-przerwa-w-pracy
 2. https://fizjoterapiaporusza.pl/

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.