Bezpieczeństwo fizjoterapeuty a terapia pacjenta z koronawirusem
Wszyscy pracownicy ochrony zdrowia, również fizjoterapeuci, powinni przygotować się na zwiększoną liczbę pacjentów wymagających hospitalizacji w wyniku ostrego przebiegu choroby COVID-19 wywołanej koronawirusem.
Środki ochrony osobistej
Do walki z pandemią konieczne są środki ochrony osobistej:
- maski
- rękawice
- okulary ochronne/przyłbice
- fartuchy.
Środki te mają na celu ochronę samych fizjoterapeutów w celu umożliwienia wykonywania swojej pracy. Przede wszystkim jednak zabezpieczają przed przenoszeniem wirusa na innych, szczególnie narażonych pacjentów.
Każdy kto pracuje na oddziałach o zwiększonym ryzyku, włączając oddziały intensywnej terapii oraz używa procedur generujących aerozol (AGD), powinien zabezpieczyć się środkami ochrony osobistej.
Zaleca się unikania urządzeń wielorazowego użytku ze względu na kontaminację. Jeśli używa się takich urządzeń, nieodzowne jest zastosowanie odpowiednich wymiennych filtrów ochronnych i dokładna sterylizacja urządzeń między pacjentami. Pamiętaj, że Twój pracodawca ma obowiązek zapewnić Ci wyżej wymienione środki ochrony osobistej i pacjenta przed oddelegowaniem na stanowisko pracy wiążące się z ryzykiem zakażenia
Procedury generujące aerozol (AGP)
Procedury generujące aerozol – AGP (ang. aerosols generated procedures) przy wykonywaniu procedur medycznych są jedną z dróg transmisji wirusa COVID-19. Powinno się je wykonywać u pacjentów z COVID-19 tylko wówczas, jeśli uznano je za konieczne i powinny być wykonywane z pełnym zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Do technik fizjoterapeutycznych AGP zalicza się:
- techniki manualne stymulujące wydzielinę np. oklepywanie klatki piersiowej;
- stymulację efektywnego kaszlu;
- urządzenia terapeutyczne z dodatnim ciśnieniem oddechowym (np. IPPB-Przerywane Dodatnie Ciśnienie Oddechowe);
- urządzenia wytwarzające wysokiej częstotliwości oscylacje stymulujące kaszel (wewnętrznie lub zewnętrznie);
- każda mobilizacja lub terapia, która może doprowadzić do kaszlu lub odkrztuszania wydzieliny np. zmiana pozycji.
Każdą z wymienionych technik powinno się stosować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Ponadto zaleca się, aby fizjoterapeuta znajdował się za plecami pacjenta. Pacjenta natomiast powinien mieć do ust przyłożoną ligninę/chusteczkę lub być zabezpieczony specjalną maseczką.
Pamiętaj, że nie tylko specjalistyczne techniki mogą spowodować u chorego uruchomienie wydzieliny, może ją ewakuować nawet zmiana pozycji.
Zakażony materiał powinien być natychmiast umieszczony w odpowiednim pojemniku na tego typu materiał.
Techniki samowspomagające w pracy z pacjentem z COVID-19
Jeśli stan chorego na to pozwala, zaleca się stosowanie technik samowspomagających takich jak: dodatnie ciśnienie wydechowe (PEP), dodatnie ciśnienie wydechowe z oscylacją (OPEP), techniki aktywnego cyklu oddechowego (ACBT), oddychanie językowo-gardłowe, technikę natężonego wydechu (FET), efektywny kaszel, kontrolowanych przez fizjoterapeutę poprzez interkom lub kamerę. Po odkrztuszeniu pacjent powinien umyć ręce w ciepłej wodzie z mydłem.
KIF
Źródła:
- Zalecenia KIF do prowadzenia fizjoterapii (m.in. oddechowej) dorosłych pacjentów zakażonych COVID-19