O nowych ograniczeniach dotyczących przemieszczania się i zgromadzeń, wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa poinformowali podczas wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Stan epidemii, który na terenie Polski decyzją ministra zdrowia wprowadzono 20 marca daje możliwość wprowadzania na terenie kraju szeregu obostrzeń i ograniczeń w różnych sferach życia. O kolejnych, po zamknięciu galerii handlowych, miejsc związanych z rekreacją, kulturą itp., tym razem dotyczących przemieszczania się i zgromadzeń poinformowali Łukasz Szumowski – minister zdrowia i premier RP Mateusz Morawiecki.

Koronawirus w Polsce: przed nami trudny czas

– Przed nami bardzo trudna faza. Zaczną się ograniczenia również życia codziennego, takiego w najbardziej przyziemnym rozumieniu tego słowa – rozpoczął swoje wystąpienie premier Mateusz Morawiecki wyjaśniając, że celem wprowadzenia kolejnych obostrzeń jest maksymalne ograniczenie aktywności Polaków, a co za tym idzie – ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

– Podejmujemy tę decyzję po to, żeby kupić sobie czas. Kupujemy go dla nas wszystkich, na lepsze przygotowanie służby zdrowia, przygotowanie szpitali. Chcemy wyprzedzać bieg wydarzeń, na wypadek gdyby nastąpił zły scenariusz – mówił Mateusz Morawiecki.

Koronawirus w Polsce: czas na jeszcze większą dyscyplinę

Z jakimi ograniczeniami będziemy się musieli zmierzyć do 11 kwietnia?

Nowe obostrzenia dotyczą zgromadzeń i przemieszczania się.

– Wszystkie sprawy poza najbardziej niezbędnymi, takimi jak wyjście do sklepu, wyjściem do apteki , wszystko inne odłóżmy ma później. Sytuacja wymaga od nas ogromnej dyscypliny i spięcia się – mówił Mateusz Morawiecki.

Nowe zasady w komunikacji publicznej

Pewne ograniczenia dotyczą również komunikacji publicznej – w autobusach i tramwajach liczba pasażerów powinna być równa maksymalnie ilości miejsc siedzących podzielonej przez 2 – chodzi o to, aby pasażerowie mogli zachować wobec siebie bezpieczny dystans.

– Zostawmy środki komunikacji publicznej dla osób, które muszą udać się do pracy, apteki, sklepu – zaapelował premier Mateusz Morawiecki.

Zakaz zgromadzeń

Wprowadzono również zakaz zgromadzeń. Oznacza to, ze spotkania towarzyskie, korzystanie z placów zabaw, bywanie w popularnych parkach, na rynkach miast w liczniejszym gronie jest do 11 kwietnia zakazane. – Ignorowanie obostrzeń może być zabójczo niebezpieczne – przestrzegł premier.

Minister Zdrowia apeluje o przestrzeganie zasad

O respektowanie nowych ograniczeń i przestrzeganie zasad apelował również minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– Jeśli nie ograniczymy kontaktów do minimum – nie ocalimy ludzkich żyć – mówił dobitnie minister zdrowia.

– W rozporządzeniu będzie obowiązywał zakaz wyjścia z domu poza naprawdę potrzebnymi sytuacjami: do pracy, sklepu, apteki. Wyjście z psem czy przejście się dla naszego zdrowia, również psychicznego, będzie możliwe. Nie oznacza to jednak, żeby się gromadzić, iść na plac zabaw z dziećmi, pójść grilować ze znajomymi. Bądźmy rozsądni i uratujmy życie swoich bliskich i medyków. Ponieważ to oni są na pierwszej linii frontu. Jeśli się nie zastosujemy do regulacji, nie ograniczymy zgromadzeń do zera, wyjść z domu prawie do zera, nie uda nam się uratować ludzkich żyć. Proszę, apeluję. Wiem, że to trudny czas, ale myślę, że tyle jesteśmy w stanie dać wszystkim służbom, które się nami opiekują – mówił w swoim wystąpieniu minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Nowe ograniczenia dotyczą:

  1. Transport publiczny – tramwaje, autobusy, inne środki komunikacji publicznej – może się nimi przemieszczać ilość osób odpowiadająca połowie miejsc siedzących. Nie może być tłoku, musi być dystans.
  2. Zakaz zgromadzeń – obejmuje zakaz gromadzenia się na bulwarach, rynkach miast, placach zabaw, w parkach itp.
  3. Ograniczenia w przemieszczaniu się – wyjścia z domu możliwe są tylko w uzasadnionych przypadkach: do pracy, sklepu, apteki, lekarza, itp.

Czas obowiązywania: od 25 marca do 11 kwietnia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.