Kwarantanna domowa – tak nazywa się aplikacja, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Jak działa?

Od ubiegłego tygodnia ministerstwo zdrowia oferuje osobom poddanym kwarantannie domowej aplikację „Kwarantanna domowa”.

Program umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywasz, a także podstawową ocenę stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie.

Jak aktywować aplikację?

Pobierz aplikację Kwarantanna domowa z App Store lub Google Play. Po jej zainstalowaniu Zarejestruj się za pomocą numeru telefonu. Twoje konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymasz w wiadomości SMS.

Jak działa aplikacja Kwarantanna domowa?

Aplikacja za zgodą Użytkownika korzysta z lokalizacji GPS, funkcji robienia zdjęć ze stemplem czasowym, rozpoznawania twarzy, możliwości wypełniania formularzy, wybierania połączenia z infolinią.

Zgodnie z regulaminem aplikacja weryfikuje przestrzeganie kwarantanny przez Użytkowników. Ponadto:

  • oferuje usługę wysłania formularza z zapotrzebowaniem do ośrodka pomocy społecznej. Prośby mogą dotyczyć posiłku, artykułów spożywczych, pomocy psychologicznej, a także kontaktu
  • posiada usługę dostępu do komunikatów informujących o aktualnej sytuacji dotyczącej koronawirusa SARS-CoV-2
  • a także usługę bezpośredniego kontaktu ze służbami odpowiedzialnymi za nadzór nad Użytkownikami poddanymi kwarantannie.

Korzystanie z Aplikacji Kwarantanna domowa jest dobrowolne.

Służy ona wsparciu służb oraz instytucji powołanych do niesienia pomocy w sytuacji zagrożenia epidemicznego w monitoringu realizacji kwarantanny osób, co do których istnieje podejrzenie, że mogą być nosicielami wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19.

Korzystanie z Aplikacji nie zwalnia, co oczywiste, z konieczności przestrzegania obowiązków, jakie na osoby poddane kwarantannie lub nadzorowi epidemicznemu nakładają przepisy ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Źródła:
  1. https://www.gov.pl/web/koronawirus/kwarantanna-domowa
  2. Regulamin korzystania z aplikacji “Kwarantanna domowa”

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.