Przekształcimy część szpitali powiatowych, dzięki temu będą one wypełniać tylko i wyłącznie funkcje covidowe, a pozostałe przyjmować pacjentów z innymi schorzeniami, zostanie zwiększona liczba łóżek do walki z koronawirusem oraz wprowadzone udogodnienia dla personelu medycznego – takie zmiany  wprowadza resort zdrowia.

Minister na konferencji prasowej poinformował, że dokonano „przeglądu” szpitali powiatowych zarówno pod względem możliwości wykorzystania ich infrastruktury na cele walki z pandemią, jak i zoptymalizowania dostępu dla pacjentów, którzy mają przypadłości inne niż COVID-19. Podał, że mamy teraz do czynienia z profilowaniem szpitali regionalnych powiatowych na te, które mają leczyć pacjentów chorych na koronawirusa.

Szpitale II poziomu covidowego

– Jeżeli są w regionie blisko dwa szpitale powiatowe, to jeden z nich będzie przejmował ruch pacjentów niecovidowych z obu powiatów, natomiast drugi będzie zajmował się pacjentami chorymi na koronawirus z tych dwóch powiatów – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Szpitale powiatowe, które do tej pory funkcjonowały w swoich regionach jako szpitale bądź wielozakresowe, bądź specjalistyczne, które mogą udźwignąć ciężar walki z COVID-19 zostaną przekształcone w szpitale tzw. II poziomu covidowego, czyli szpitale, które przede wszystkim zajmują się leczeniem osób zakażonych koronawirusem – wyjaśnił Niedzielski.

W wyniku takiego przekształcenia ma przybyć kolejne 10 tys. łóżek dla chorych z koronawirusem. Minister zdrowia podał, że w całym kraju funkcjonuje teraz 15 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19, a ok. 60 proc. z nich zajętych. Równocześnie dodał, że wzmacniana jest funkcja koordynatorów wojewódzkich, którzy mają pomagać w kierowaniu pacjentów.

Trzy tysiące łóżek w szpitalach wojewódzkich

Minister podał, że dokonano przeglądu szpitali wojewódzkich.

– Chcemy zaproponować takie rozwiązanie, które polega na przekształceniu oddziałów internistycznych w tych szpitalach, bądź to w całości ,bądź w znaczącym procencie, na potrzeby covidowe – wyjaśnił minister.

Zaznaczył, że w wyniku tej operacji przybędzie ok. 3 tys. łóżek do dyspozycji wraz z personelem. – To jest rozwiązanie kompleksowe. Bo jak dodamy sobie te dwie pozycje, to będziemy mieli do czynienia z podwojeniem dostępnej bazy łóżek – podkreślił minister zdrowia

Prywatne szpitale

Minister zdrowia poinformował także o tym, że resort doszedł do porozumienia z organizacjami reprezentującymi podmioty, które posiadają prywatne szpitale.

– Również prywatne lecznictwo włączy się w walkę z COVID-19 – zaznaczył minister Niedzielski.

Do środy powstanie lista prywatnych szpitali, które utworzą łóżka dla pacjentów z COVID-19.

Minister zapowiedział, że dzienny przyrost nowych zakażeń, jeszcze w tym tygodniu lub na początku przyszłego tygodnia, może wynieść od 15 do 20 tys.

Szpitale polowe

Adam Niedzielski mówił także o tym, że premier Mateusz Morawiecki wydał polecenie przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych. Takie obiekty mają powstać w każdym mieście wojewódzkim. W pierwszej kolejności na Mazowszu, Małopolsce i Wielkopolsce. W ten projekt zaangażują się wszystkie ministerstwa.

Zmiany dotyczące personelu

Aby poprawić sytuację, personelu szef resortu zdrowia zapowiedział działania w kilku kierunkach:

Optymalizacja norm zatrudnienia personelu. Minister podał, że w tym celu dziś podpisze rozporządzenie, które do grudnia wyłączy wszystkie normy związane z zatrudnieniem personelu. Te normy ulegną poluzowaniu. Zostanie wprowadzona także możliwość, by to kierownicy jednostek decydowali o normach zatrudnienia.

Rezydentów zwolni się z konieczności odbycia egzaminu ustnego. Specjalizacje zakończą się egzaminem pisemnym.

Do Sejmu wpłynie projekt ustawy o „dobrym Samarytaninie”, który zapewni bezpieczeństwo i godne warunki dla personelu medycznego. Min. wprowadzi dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia dla personelu medycznego z tytułu zwalczania COVID-19 dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych. Teraz na takie rekompensaty w wysokości 50 proc. przeznacza się środki w wysokości ok. 50 mln zł miesięcznie.

Wszyscy medycy skierowani na kwarantannę lub izolację, otrzymają 100 proc. wynagrodzenia. Minister zdrowia zapowiedział uregulowanie tego rozwiązania na poziomie ustawowym. Takie rozwiązanie znajdzie zastosowanie również dla służb mundurowych.

Minister zdrowia zapowiedział zagwarantowanie bezpieczeństwa karnego dla lekarzy. W ustawie przedłożonej do Sejmu znajdzie się przepis, który wyłączy odpowiedzialność karną dla lekarzy czy pielęgniarek za błędy popełnione podczas udzielania świadczeń w ramach wali z COVID-19. W przypadku błędu nieumyślnego lub gdy nie będzie to oczywiste zaniedbanie.

Zmiana warunków kwarantanny

Szef resortu zdrowia zapowiedział wprowadzenie możliwości pracy zdalnej także na kwarantannie, za zgodą pracownika i pracodawcy. Ponad 300 tys. osób obecnie przebywa na kwarantannie.

Zmiany w drive thrue

Żołnierze Wojska Polskiego będą zastępować personel medyczny w punktach drive thrue. Dzięki temu personel medyczny, który obsługiwał do tej pory mobilne punkty pobrań, zostanie skierowany do szpitali. Minister dodał, że czas pracy tych punktów będzie równocześnie w miarę potrzeb wydłużany.

Źródła:
  1. https://www.gov.pl/web/zdrowie/podwojenie-bazy-lozkowej-i-udogodnienia-dla-personelu-medycznego

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.