Marlena Maląg : Uważajmy na osoby starsze, dbajmy o swoich bliskich
– Drodzy seniorzy, uważajcie na siebie. Gorąco apeluję, uważajmy na osoby starsze, dbajmy o naszych bliskich – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Osoby starsze, nierzadko zmagające się z różnego rodzaju schorzeniami, są grupą najbardziej narażoną na ciężki przebieg choroby wywołanej koronawirusem.
Pandemia koronawirusa nie tylko nie odpuszcza, ale w ostatnim czasie się nasila. Każdego dnia przybywa osób zakażonych, dlatego tak ważne jest ścisłe przestrzeganie zasad i wytycznych sanitarnych. Dotyczy to nas wszystkich.
– Pamiętajmy, że grupą szczególnie zagrożoną są osoby starsze, które nierzadko zmagają się z różnymi schorzeniami. To one najciężej znoszą zachorowanie. Sytuacja jest trudna, dlatego tym bardziej konieczna jest pełna mobilizacja i stosowanie się do zasad i wytycznych sanitarnych. To przede wszystkim dystans społeczny, noszenie maseczek i częste mycie rąk – wylicza minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Seniorze, zostań w domu
Szefowa resortu rodziny zwróciła się do osób starszych z apelem o pozostawanie w domu, jeśli to możliwe.
– Drodzy seniorzy, ograniczcie wychodzenie z domu, szczególnie w miejsca zatłoczone, do absolutnego minimum. Korzystajcie z pomocy bliskich, sąsiadów. Jeżeli musicie wyjść z domu, pamiętajcie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w czasie pandemii. Dbajcie o siebie – podkreśla minister Maląg.
Zachęca też wszystkich do zwracania szczególnej uwagi na seniorów i ich potrzeby – nie tylko naszych rodziców czy dziadków, ale też np. sąsiadów, zwłaszcza osoby samotne.
– Zaproponujmy zrobienie zakupów czy wyprowadzenie psa, każda taka pomoc zmniejsza ryzyko zakażenia osoby starszej. To bardzo ważne, byśmy byli wrażliwi na siebie nawzajem. Taka solidarność społeczna jest dzisiaj niezwykle potrzebna – wskazuje minister Marlena Maląg.
Wytyczne dla placówek dla seniorów
Regularna i częsta dezynfekcja pomieszczeń, urządzeń i powierzchni, z którymi mają styczność pracownicy i uczestnicy, wietrzenie pomieszczeń, zmniejszenie liczebności grup – to tylko niektóre z wytycznych, jakie przygotowane zostały dla prowadzących dzienne placówki dla seniorów takie jak m.in. domy i kluby „Senior+”. Do tego dochodzi oczywiście obowiązkowe korzystanie ze środków ochrony osobistej i dystans społeczny.
– Szczególnie uczulamy na monitorowanie stanu zdrowia zarówno pracowników, jak i podopiecznych. Do pracy i pobytu w placówkach przychodzić mogą jedynie osoby zdrowe, bez objawów wskazujących na możliwość wystąpienia choroby zakaźnej. Wszystkie te zasady mają na celu ochronę zdrowia i życia nas wszystkich. W czasie pandemii jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem. Nie może być mowy o narracji „ja się wirusa nie boję” – właśnie taki lekceważący stosunek prowadzi do wzrostu liczby zakażeń. Uważajmy na siebie i osoby w naszym otoczeniu – apeluje minister Marlena Maląg.
MRiPS
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.