Środki Ochrony Indywidualnej (ŚOI): jak zdjąć fartuch, gogle, maskę ochronną
Prawidłowe założenie Środków Ochrony Indywidualnej (ŚOI): maski ochronnej, kombinezonu ochronnego, gogli, zapewnia personelowi medycznemu dostateczną ochronę przed skażeniem. Po kontakcie z pacjentem, należy je zdjąć tak, aby uniknąć przypadkowego zakażenia. Jak to zrobić?
Ochrona osobista – rękawiczki
Jako pierwsze należy ściągnąć rękawiczki, będące potencjalnie najbardziej skażonym elementem Środków Ochrony Indywidualnej (ŚOI). Przed zdjęćiem rękawiczek można rozważyć ich dezynfekcję za pomocą opartego na alkoholu środka do dezynfekcji rąk. Procedura ściągania rękawiczek składa się z ośmiu kroków:
- Pierwszą rękawiczkę należy chwycić (za pomocą drugiej ręki) pomiędzy nadgarstkiem a dłonią.
- Pociągnąć rękawiczkę od siebie tak, aby wywinęła się na drugą stronę i objęła palce.
- Za pomocą ręki ze zdjętą rękawiczką należy teraz chwycić drugą rękawiczkę pomiędzy dłonią a nadgarstkiem, analogicznie jak w pierwszym kroku.
- Następnie należy pociągnąć drugą rękawiczkę od siebie.
- Doprowadzić do wywinięcia się na drugą stronę i objęcia palców.
- W tym momencie obydwie rękawiczki powinny być do połowy zdjęte. Należy zdjąć pierwszą rękawiczkę całkowicie, łapiąc za jej wewnętrzną część i ściągając z palców.
- Następnie, ręką bez rękawiczki należy złapać za wewnętrzną część pozostałej rękawiczki.
- Rękawiczki należy wyrzucić do worka z materiałem zakaźnym (czerwony worek).
Dezynfekcja rąk
Po ściągnięciu rękawiczek należy zdezynfekować ręce za pomocą środka na bazie alkoholu, a następnie założyć czystą parę rękawiczek, aby bezpiecznie kontynuować procedurę zdejmowania Środków Ochrony Indywidualnej (ŚOI).
Środki Ochrony Indywidualnej – fartuch ochronny
Po założeniu świeżej pary rękawiczek, należy ściągnąć fartuch. W przypadku korzystania z fartucha zapinanego z tyłu, należy skorzystać z pomocy asysty przy jego rozpinaniu. Osoba asystujące powinna mieć ubraną maseczkę chirurgiczną a także rękawiczki. Po ściągnięciu rękawiczek, powinna ona zdezynfekować ręce z użyciem środka na bazie alkoholu. Następnie należy ściągnąć fartuch ochronny łapiąc go z tyłu i ciągnąć od siebie, wywijając go na lewą stronę, tak aby jego skażona część zawinęła się do środka.
Fartuchy jednorazowe się wyrzuca. Fartuchy wielokrotnego użytku powinny zostać przekazane do dezynfekcji.
Gogle ochronne
Po zdjęciu fartucha, należy ściągnąć gogle. Następnie należy je wyrzucić – jeżeli są jednorazowego użytku – lub przekazać do dezynfekcji, jeśli służą do wielorazowego użytku.
Zdejmowanie gogli z paskiem elastycznym należy rozpocząć od umieszczenia palca pod paskiem. Należy unikać kontaktu z przednią częścią gogli jako potencjalnie skażoną. Procedura zdejmowania gogli z zausznikami – należy delikatnie ująć gogle za zauszniki, nie dotykać ich przedniej części.
Maska ochronna – jak zdejmować
Po goglach, należy ściągnąć półmaskę. Procedurę należy rozpocząć od umieszczenia kciuka pod paskiem. Nie dotykać jej przedniej części, ponieważ jest ona potencjalnie skażonej. Półmaska (lub maseczka) powinna być wyrzucona natychmiast po jej ściągnięciu. Ważne, aby unikać kontaktu z samą maseczką i podczas zdejmowania dotykać jedynie jej pasków.
Następnie należy ściągnąć i wyrzucić rękawiczki używane w procedurze zdejmowania Środków Ochrony Indywidualnej. Przed ściągnięciem rękawiczek można rozważyć ich dezynfekcję za pomocą opartego na alkoholu środka do dezynfekcji rąk. Procedura zdejmowania rękawiczek znajduje w pierwszej części tekstu. Po ściągnięciu rękawiczek należy zdezynfekować ręce.
Autorami opracowania są eksperci ECDC: Cornelia Adlhoch, Orlando Cenciarelli, Scott Chiossi, Mikolaj Handzlik, Michael Ndirangu, Daniel Palm, Pasi Penttinen, Carl Suetens.
Tłumaczenie na język polski: Szymon Zdanowski.
Opracowano na zlecenie Konsultanta Krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii na podstawie: European Centre for Disease Prevention and Control. Guidance for wearing and removing personal protective equipment in healthcare settings for the care of patients with suspected or confirmed COVID-19. Stockholm: ECDC; 2020
Źródła:
- https://kif.info.pl/file/2020/03/covid19_ecdc_soi.pdf
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.