– Z trwogą obserwujemy w całym kraju liczne przypadki lekceważenia zasad bezpieczeństwa – brzmi fragment apelu Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. O co chodzi? O rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19.

Kilka dni temu Naczelna Rada Lekarska podjęła specjalny apel do obywateli w związku z narastającą liczbą zakażeń wirusem SARS-CoV-2 oraz obserwowanymi w całym kraju coraz liczniejszymi przypadkami lekceważenia podstawowych zasad bezpieczeństwa epidemicznego.  Poniżej przytaczamy jego treść w całości.

Naczelna Rada Lekarska: „Respektujcie zasady bezpieczeństwa społecznego”

Apel Prezydium, Naczelnej Rady Lekarskiej z 30 lipca 2020 r.

Samorząd lekarski apeluje o rozwagę i stosowanie się do zaleceń służb sanitarno-epidemiologicznych. W szczególności dotyczących zachowania dystansu społecznego oraz noszenia maseczek.

Zmęczenie sytuacją epidemiczną oraz trwający sezon urlopowy nie mogą uzasadniać odstąpienia od stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Z trwogą obserwujemy w całym kraju liczne przypadki lekceważenia tych zasad. Zachowania takie są skrajnie nieodpowiedzialne. Prowadzą do sytuacji, w której druga fala epidemii może pojawić się w Polsce nie w związku z jesienną falą przeziębień i zachorowań, ale znacznie wcześniej. Na skutek takich właśnie zachowań.

Brak konsekwencji w stosowaniu środków ochrony osobistej oraz zachowywaniu dystansu społecznego prowadzi do zaprzepaszczenia ogromnej pracy i wysiłku, jaki całe społeczeństwo, a w szczególności personel medyczny, podjął w ostatnich miesiącach w celu ograniczenia rozmiarów epidemii w Polsce w jej początkowej fazie.

Przypominamy również, że wysiłek ostatnich miesięcy, okupiony został olbrzymimi kosztami ekonomicznymi. Pociągnęło je za sobą ograniczanie działalności zakładów pracy czy zamykanie niektórych branż gospodarki. Wspólne wysiłki i respektowanie zasad bezpieczeństwa pozwoliły nam jak dotychczas uniknąć drastycznego wzrostu liczby zakażeń. Obecnie obserwowane ignorowanie zasad bezpieczeństwa, to zaprzepaszczenie tego, co ogromnym wysiłkiem i kosztem ekonomicznym, udało się nam wszystkim osiągnąć w ostatnich miesiącach.

Apelujemy do wszystkich obywateli oraz osób przebywających na terenie Rzeczypospolitej o respektowanie zasad bezpieczeństwa epidemicznego.

Wobec powyższych okoliczności, zasadne staje się, czy epidemia COVID-19 w Polsce wciąż pozostaje pod kontrolą.  Odpowiedź na nie zostawiamy Państwu.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej

Źródła:

  1. https://nil.org.pl/aktualnosci/4973-apel-do-obywateli-rp

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.