Partnerzy portalu:
Środa: 19 czerwca 2024

Od czwartku, 16 kwietnia, osoby przebywające w przestrzeni publicznej będą musiały zasłaniać usta i nos/ fot. Pixabay

Monika Rydlewska

Koronawirus w Polsce: Obowiązek zasłaniania nosa i ust

Obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej – to nowe obostrzenie, które wejdzie w życiu po świętach i które ma pomóc w opanowaniu liczby zachorowań na koronawirusa w Polsce. Co jeszcze się zmieni w życiu Polaków w najbliższych dniach?

Premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie edukacji Dariusz Piontkowski i zdrowia – Łukasz Szumowski podczas wspólnej konferencji prasowej poinformowali o kolejnych regulacjach związanych z narodową kwarantanną.

Święta Wielkanocne a narodowa kwarantanna

Nadchodzi czas Świąt Wielkanocnych – szczególny dla ogromnej większości Polaków. Premier i ministrowie zaapelowali o to, aby nie wyjeżdżać i spędzić je w gronie najbliższej rodziny.

– Gdyby było inaczej, moglibyśmy w najbliższych dniach doprowadzić do wzrostu zachorowań o 30, 40, a nawet 50 tys. większej – przestrzegali minister zdrowia Łukasz Szumowski i premier Mateusz Morawiecki.

Przedłużenie obowiązujących obostrzeń i regulacji

Do 19 kwietnia przedłużone zostały wszystkie dotychczasowe obostrzenia. Te związane z funkcjonowaniem galerii handlowych, kin, teatrów, zakładów usługowych, a także limitu osób w sklepach i kościołach.

– Okazuje się to, że to był dość skuteczny sposób ograniczania rozprzestrzeniania się epidemii – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Natomiast o dwa tygodnie, do 26 kwietnia, przedłużono zamknięcie szkół, wstrzymanie ruchu lotniczego, międzynarodowego ruchu kolejowego a także podtrzymano zamknięcie granic oraz obowiązkową kwarantannę.

– Te działania się bardzo dobrze sprawdziły – argumentował premier Mateusz Morawiecki.

Ponadto, do odwołania będą obowiązywać zakazy dotyczące imprez masowych.

– Nie wiemy, jak będzie przebiegała krzywa wzrostu zachorowań. Dlatego staramy się dostosowywać obostrzenia do stanu w którym się znajdujemy – podsumował premier, zapowiadając, że po Świętach Wielkanocnych przedstawi plan powrotu do „nowej rzeczywistości gospodarczej”.

Egzaminy najwcześniej w czerwcu

Podczas konferencji prasowej minister edukacji ogłosił to, o co już od jakiegoś czasu apelowały środowiska nauczycieli i uczniów a także rodzice. Mianowicie – przesunięto egzaminy 8-klasistów i matury. Na razie konkretna data nie padła.

Nie odbędą się wcześniej niż w drugiej połowie czerwca. Na co najmniej 3 tygodnie przed nową datą egzaminów uczniowie i maturzyści zostaną o niej poinformowani – zapowiedziano.

Obowiązek zasłaniania twarzy

Od przyszłego czwartku, 16 kwietnia, w przestrzeni publicznej wprowadzony zostanie obowiązek zasłaniania nosa i ust.

– Coraz więcej osób w Polsce choruje. Czasami bezobjawowo. To pozwoli ochronić innych przed nami – tłumaczył minister Szumowski.Nie dajmy szansy wirusowi – zaapelował.

Prof. Łukasz Szumowski: Uratujmy te życia, które możemy uratować

– Przed nami decydująca faza walki. Będziemy się musieli zmierzyć w Święta Wielkanocne. Widać jednak coraz bardziej, że jest w nas siła, krzepnie nasza moc, a także przekonanie, że poradzimy sobie z wirusem. I poradzimy sobie – tak podsumował swoje wystąpienie premier Mateusz Morawiecki.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powtórzył apel o zachowanie zasad społecznego dystansu i podkreślił, by przestrzegać ich również w święta.

– Gdybyśmy spędzali święta razem – za miesiąc mielibyśmy 30, 40, 50 tys. więcej osób chorych. A to by oznaczało kilkaset osób zmarłych. Niech te święta będą świętami życia, uratujmy te życia, które możemy uratować, zachowując reżim – zaapelował.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!