Partnerzy portalu:
Środa: 19 czerwca 2024

Warto pamiętać, że podczas ćwiczeń zwiększamy ilość wdychanych zanieczyszczeń i powodujemy, że pogłębia się ich szkodliwe działanie w organizmie/fot. Freepik

Monika Rydlewska

W czasie smogu nie ćwicz na zewnątrz!

Według raportu „Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami” Najwyższej Izby Kontroli, główną przyczyną wysokiego poziomu zanieczyszczeń w Polsce jest duża emisja pyłów z przestarzałych domowych i lokalnych kotłowni węglowych, do czego dokłada się jeszcze duża liczba aut na drogach (zwłaszcza tych z silnikami diesla), a także przemysł i rolnictwo.

Jednak o ile w mniejszych miejscowościach do smogu przyczyniają się najbardziej zanieczyszczenia z pieców, to w wielkich miastach za smog odpowiedzialne są wyziewy z rur wydechowych samochodów. Naukowcy szacują, że np. w Warszawie transport drogowy odpowiada za 60-80 proc. zanieczyszczenia powietrza.

Jak chronić siebie przed smogiem

Nie ma takiej choroby, do zaostrzenia której smog by się nie przyczyniał – mówił podczas debaty prof. Cezary Pełczyński z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Zanieczyszczenia: tlenek węgla, tlenki azotu, węglowodory, związki siarki oraz cząstki stałe PM 2 i PM 10 przedostają się do naszego układu oddechowego. Mogą tam wywołać stan zapalny. Jak tłumaczy ekspert, toksyczne substancje mogą z pęcherzyków płucnych przedostać się do krwi, a wtedy rozprzestrzenić się po całym organizmie.

W sytuacji, kiedy dowiadujemy się, że normy czystości (a raczej zanieczyszczenia) powietrza są przekroczone, lepiej ograniczyć do niezbędnego minimum jakąkolwiek aktywność fizyczną na zewnątrz.

Podczas ćwiczeń zwiększamy bowiem ilość wdychanych zanieczyszczeń i powodujemy, że pogłębia się ich szkodliwe działanie w organizmie.

Nie można przekonywać ludzi do tego, żeby jeździli wtedy do pracy rowerem! Lepiej przesiąść się do transportu miejskiego – mówi prof. Pełczyński.

Dodaje, że w dni o wysokim zanieczyszczeniu powietrza lepiej ograniczyć wietrzenie pomieszczeń. Warto odkurzyć mieszkanie (szkodliwe substancje znajdują się także w kurzu). Ponadto można wybrać się do lasu, który – jak wskazuje profesor – ma wielorakie prozdrowotne działanie.

Generalnie sport powinniśmy uprawiać poza miastem – podkreśla lekarz.

Planowanie przestrzeni

Na ograniczenie smogu w miastach wpływ ma nie tylko zmniejszenie liczby samochodów na drogach.

Istotne jest odpowiednie planowanie przestrzenne – podkreślił prezes Warszawskiego Alarmu Smogowego Konrad Marczyński.

A zatem takie perspektywy rozwoju miasta, które będą zachęcać do korzystania z transportu publicznego. Ponadto wytyczanie arterii i stawianie budynków w taki sposób, by wiatr mógł w największym stopniu rozpraszać zanieczyszczenia oraz odpowiednia ilość przestrzeni zielonych.

Dr Marek Brzeżański z Politechniki Krakowskiej zaznaczył, że w walce ze smogiem pomaga też częste polewanie dróg wodą.

Poruszające się pojazdy podnoszą brud zalegający na polskich ulicach. I to wtórne pylenie przyczynia się do stężenia smogu – wyjaśnił.

Justyna Wojteczek (zdrowie.pap.pl)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!