– Apetyt był większy i niedosyt zdecydowanie jest, szczególnie że przegrałam tylko jednym punktem – tak Izabela Sopalska-Rybak skomentowała swój występ w mistrzostwach świata w szpadzie w kat. C.

Izabela Sopalska-Rybak kilka dni temu wywalczyła srebrny medal w szermierce w kategorii C, zaledwie o jeden punkt ulegając Włoszcze. Jak podaje portal parasportowcy.pl, był to dopiero trzeci turniej warszawianki. Zresztą szermierką na wózkach Izabela Sopalska-Rybak zainteresowała się stosunkowo niedawno. Jak wspomina sama zainteresowana w serwisie Patronite, szermierka w jej życiu pojawiła się w 2020 roku.

– Dość szybko pierwszy raz walczyłam na pierwszych zawodach, jeździłam na konsultacje szermiercze i, niestety, też szybko nabawiłam się kontuzji. Po trzech miesiącach odczuwania bólu z powodu łokcia tenisisty udało mi się wrócić do formy. Po pół roku od pierwszego startu, po łącznie pewnie jakiś 15 treningach, zawalczyłam na Mistrzostwach Świata w szermierce na wózkach w szpadzie, kat. C – opisuje.

Zawody przyniosły jej wicemistrzostwo świata w kategorii C3. – Pierwszy raz miałam okazję walczyć z kobietami w swojej kategorii! W Polsce jestem chyba obecnie jedyna w kategorii C, przez co nie miałam okazji sprawdzić się, bo walczyłam do tej pory z mężczyznami lub kobietami z wyższych kategorii. Dlatego, drogie Panie, spróbujcie swoich sił w szermierce – komentowała w mediach społecznościowych.

Izabela Sopalska-Rybak – kobieta wielu pasji

Przypomnijmy, dla Izabeli Sopalskiej-Rybak szermierka na wózkach to nie pierwszy kontakt ze sportem. Choć do tej pory kojarzona była ze znacznie bardziej dynamiczną dyscypliną – rugby na wózkach. – Kiedy zaczęłam się poruszać na wózku, zakochałam się w rugby na wózkach. Było to jak miłość od pierwszego zderzenia. Wkręciłam się na maksa i zakochałam się w tym sporcie! – wspomina.

Czytaj także: WIDEO: Izabela Sopalska-Rybak z Kulawej Warszawy o sobie, marzeniach i planach

Izabela Sopalska-Rybak jest zawodniczką Warszawskiej Drużyny Rugby na Wózkach Four Kings oraz drużyny z Hamburga, była także reprezentantką Polski w rugby na wózkach. Uczestniczyła w Mistrzostwach Europy w 2017 roku w Koblenz oraz Mistrzostwach Świata w 2018 roku w Sydney. Jest również wicemistrzynią Polski w szpadzie, kat. C w 2020 roku.

Z powodzeniem realizuje się również na polu działań społecznych. Jest laureatką plebiscytu Kryształki Zwierciadła. Była także nominowana do tytułu Warszawianka Roku 2019 i nagrody „Okulary Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód”. Stworzyła i zarządza Fundacją Kulawa Warszawa, która za cel postawiła sobie stworzenie przestrzeni dostępnej dla wszystkich pod względem architektonicznym, społecznym i związanym z komunikowaniem się. O Izabeli Sopalskiej-Rybak i Kulawej Warszawie głośno zrobiło się za sprawą akcji społecznej Jedna koperta = jeden samochód. Ponadto fundacja prowadzi warsztaty, szkolenia, lekcje savoire vivre’u wobec osób z niepełnosprawnością.

Czytaj także: WIDEO: Kulawa Warszawa: Jedna koperta = jeden samochód

Źródła:
  1. https://www.parasportowcy.pl/ms-w-szermierce-na-wozkach-izabela-sopalska-rybak-ze-srebrem/
  2. https://patronite.pl/profil/447501/izabela-sopalska-rybak

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

 

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.