Partnerzy portalu:
Czwartek: 20 czerwca 2024

Wątpliwości KIF wzbudził projekt zarządzenia NFZ w sprawie określenia zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń – leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką, w którym proponuje się znaczącą obniżkę świadczeń rehabilitacyjnych/ fot. Pixabay

Monika Rydlewska

KIF: Ile kosztuje fizjoterapia?

Kolejna odsłona polemiki Krajowej Izby Fizjoterapeutów (KIF) i Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie wyceny świadczeń – KIF prosi świadczeniodawców rehabilitacji wysłanie do NFZ e-maili z wyliczeniem  realnych  kosztów prowadzenia działalności, w ramach której realizowane są świadczenia rehabilitacyjne.

Samorząd fizjoterapeutów, Krajowa Izba Fizjoterapeutów od wielu miesięcy prowadzi działania na rzecz urealnienia wyceny fizjoterapii we wszystkich zakresach. Zdaniem KIF, koszty związane z przystosowaniem do zasad bezpieczeństwa w związku z COVID-19 również powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie w zmianie wyceny. Dlaczego? Epidemia zmieniła realia pracy fizjoterapeutów. Choćby wymusza konieczność używania środków ochrony osobistej czy nową organizację pracy związaną z minimalizowaniem ryzyka zakażenia COVID-19. A to generuje kolejne koszty.  Jednocześnie wytyczne nie pozwalają przyjmować tak wielu pacjentów, jak przed wybuchem epidemii.

NFZ proponuje obniżkę wyceny niektórych świadczeń

Tymczasem NFZ przedstawia kolejny projekt zarządzenia w sprawie określenia zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń – leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką do, w którym proponuje się znaczącą obniżkę świadczeń rehabilitacyjnych.

KIF apeluje do świadczeniodawców: Wysyłajcie e-maile do NFZ

Zwracamy się z apelem do wszystkich świadczeniodawców. Wysyłajcie Państwo opinie do NFZ, w których przedstawicie realne koszty prowadzenia działalności, w ramach której realizowane są świadczenia rehabilitacyjne. Nie tylko w zakresie projektowanej zmiany.

Ważne: kierujmy pismo w wyznaczonym terminie do Centrali NFZ na wskazany w komunikacie adres email (sekretariat.dsoz@nfz.gov.pl z dopiskiem REH), do wiadomości Ministra Zdrowia (e-mail: kancelaria@mz.gov.pl) i Krajowej Izby Fizjoterapeutów (e-mail: biuro@kif.info.pl).

Dla nas to dodatkowy argument, że zmiana wyceny jest potrzebna. Już raz udało się nam, wspólnymi siłami, po raz pierwszy od wielu lat zmienić wycenę, chociaż w naszej ocenie niewystarczająco. Liczymy na wsparcie. Mamy nadzieję, że i ta akcja zakończy się sukcesem.

Prezes KRF Maciej Krawczyk pisze do Prezesa NFZ

Do Prezesa NFZ w liście zwrócił się także dr. hab. n. med. Maciej Krawczyk. Prezes KRF upomina się o właściwe traktowanie fizjoterapeutów. Jest to wezwanie do podjęcia konstruktywnych rozmów. A także zaprzestania dyskryminacji zawodu, przejawiającego się m.in. krzywdzącymi i niepokrywającymi rzeczywistych kosztów działalności wycenami.

KIF

Źródło:
  1. https://kif.info.pl/ile-kosztuje-fizjoterapia/

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!