Partnerzy portalu:
Czwartek: 20 czerwca 2024

Angelika Chrapkiewicz-Gądek nurkuje, zdobywa górskie szczyty i motywuje do działania/ fot. Angisteps.pl

Monika Rydlewska

Angelika Chrapkiewicz-Gądek: "Każdy ma coś do zdobycia"

– Wierzę w to, że każdy ma coś do zdobycia – mówi w jednym z wywiadów Angelika Chrapkiewicz-Gądek – podróżniczka, nurek, pasjonatka górskich wypraw i mówca inspiracyjny. Była pierwszą osobą z SMA, która została w Polsce licencjonowanym nurkiem i pierwszą, która zdobyła Mnicha. O przecieraniu niezdobytych dotąd szlaków wie więc wiele.


Przetarła niejeden szlak

Pasjami Angeliki Chrapkiewicz-Gądek można by z powodzeniem obdzielić kilka życiorysów.
– Jestem mówcą inspiracyjnym, trenerem, poszukiwaczem wolności w górach i pod wodą oraz podróżnikiem, który zachwyca się światem. Od 2008 roku występuję na scenie i dzielę się historiami, które miałam radość przeżyć i na ich podstawie pokazać, jak wytrwałość i odpowiednie nastawienie pozwalają realizować cele/marzenia – mówi sama o sobie.

„Góry to nie pomysł. To miłość”

Każdy ma swoje Kilimandżaro, dla jednego będzie to szczyt górski, dla innego podjęcie pracy czy jej zmiana, dla jeszcze kogoś innego samodzielne przejście do łazienki. Każdy ma coś do zdobycia – uważa Angelika Chrapkiewicz-Gądek.

Urodziła się z Zakopanem, więc miłość do gór towarzyszy jej od dzieciństwa.

Angelika Chrapkiewicz-Gądek w 2008 w wyprawie na najwyższe wzniesienie Afryki, Kilimandżaro, dotarła na wysokość 5200 m n.p.m..

W 2016 r. zdobyła także polskie Rysy (2499 m n.p.m.), a w 2017 r. Mnicha (2068 m n.p.m.) – jako pierwsza osoba na świecie z rdzeniowym zanikiem mięśni.
Urodziłam się z Zakopanym i kocham góry – przyznaje.

Jej wyprawy są niezwykłe, ponieważ na co dzień porusza się na wózku. Jak się do nich przygotowuje? Szczyty zdobywa, używając specjalnego nosidła, w którym wnoszona jest przez członków ekipy. – Trzeba logistycznie to przygotować. Trzeba zebrać ekipę. Ja również wybierając się w góry długo się do tego przygotowuję. Muszę się mocno trzymać. Rdzeniowy zanik mięśni dotyka każdego mięśnia, więc przed wyprawą długo ćwiczę – tłumaczyła w jednym z wywiadów. – Dla mnie to duży wysiłek. Czuję każdy krok – tłumaczy.

Nurkowanie – druga miłość

W 2001 roku Angelika Chrapkiewicz-Gądek została licencjonowanym nurkiem. Przygodę z nurkowaniem rozpoczęła jako pierwsza osoba w Polsce z rdzeniowym zanikiem mięśni. Swoją pasję realizuje głównie w Morzu Czerwonym i Adriatyku. Od wielu lat jest również związana ze Stowarzyszeniem „Nautica”, zajmującym się uczeniem nurkowania osób z niepełnosprawnościami.
Połknęła również bakcyla podróżniczego. Odwiedziła ponad 20 krajów. – Jeszcze wiele miejsc przede mną – zapewnia.

Uczy jak zdobyć szczyt i uwierzyć w swoją siłę

O pokonywaniu przeciwności i motywacji Angelika Chrapkiewicz-Gądek może powiedzieć wiele. Tak też czyni Swoimi doświadczeniami dzieli się z innymi. Od 2008 roku spełnia się w roli mówcy inspiracyjnego, dzieląc się opowieściami o swoich przeżyciach. W swoich wystąpieniach mówi o tym, jak wytrwałość i odpowiednie nastawienie pozwalają realizować cele i marzenia. Pomaga wzmocnić potencjał, wzbudzić motywację, zwiększyć pewność siebie i ukierunkować działania, by każdy osiągnął swój własny sukces. Jest również autorską książki „Zdobądź swój szczyt. Uwierz w swoją siłę”.

 

Źródła:
  1. https://angisteps.pl/
  2. https://www.youtube.com/watch?v=yTLTLgxgoj0

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!