Partnerzy portalu:
Czwartek: 10 października 2024

Komplet ma się składać z około 250 elementów, które będą w sobie łączyć dwie funkcje - zarówno klasycznego klocka służącego do zabawy, jak i pojedynczego znaku, litery lub cyfry

Monika Rydlewska

LEGO uczy alfabetu Braille'a

Zabawa jest najlepszą formą nauki.  Dlatego właśnie trwają prace, by znane na całym świecie klocki LEGO pomagały dzieciom niewidomym i słabowidzącym w nauce alfabetu Braille’a. Pomysł nie jest co prawda nowy, ale teraz ma szanse się rozwinąć.

Nauka przez zabawę

Czas, cierpliwość i sporo pracy. Tego własnie wymaga opanowanie alfabetu Braille’a. O ile w przypadku osób dorosłych uczących się czytać tą metodą łatwiej jest o determinację, o tyle dzieci szybko się do nauki zniechęcają. Szczególnie jeśli odbywa się ona tradycyjnymi metodami. Stąd pomysł, by w nauce alfabetu Braille’a „pomogły” ukochane przez dzieci klocki LEGO.

Projektanci brazylijskiej firmy Lew’Lara już w 2011 roku przy współpracy z fundacją Dorina Nowill Foundation z São Paulo wyprodukowali pierwsze 300 opakowań nietypowych klocków. Do masowej dystrybucji potrzebny był jednak międzynarodowy producent. Wreszcie się udało. Inicjatywę wesprą LEGO Foundation i Grupa LEGO. Nietypowe klocki mają się na rynku pojawić w 2020 roku. Komplet ma się składać z około 250 elementów, które będą w sobie łączyć dwie funkcje – zarówno klasycznego klocka służącego do zabawy, jak i pojedynczego znaku (litery, cyfry, znaku matematycznego). Klocki będą zawierały wypustki używane w alfabecie Braille’a oraz drukowane litery pozwalające czytać osobom widzącym.

Na razie pomysł testują dzieci z Portugalii, Danii, Wielkiej Brytanii i Norwegii. Wkrótce dołączą do nich koleżanki i koledzy z Hiszpanii, Niemiec i Francji.

Produkt wkrótce trafi w ręce osób z niepełnosprawnościami. Klocki jednak najprawdopodobniej nie trafią do regularnej sprzedaży. Zestawy będą bezpłatnie przekazywane wybranym instytucjom wspierającym osoby niewidome i niedowidzące za pośrednictwem sieci partnerów projektu.

Alfabet Braille’a

Podstawą jest sześciopunkt (dwie kolumny po trzy punkty każda). Wzajemna kombinacja i rozmieszczenie punktów daje możliwość zapisu sześćdziesięciu trzech znaków. W alfabecie Braille’a można zapisywać również cyfry i znaki matematyczne. Istnieje również notacje: chemiczna, fizyczna i muzyczna.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!