Zasady opieki nad chorymi wentylowanymi w domu w czasie zagrożenia zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2
Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii opublikowało zasady opieki nad chorymi wentylowanymi mechanicznie w domach w dobie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.
Zasady dotyczące przeprowadzania wizyt medycznych u chorych wentylowanych
- Modyfikacje dotyczące sposobu przeprowadzania wizyt medycznych u chorych wprowadzane są do odwołania, jedynie na czas zwiększonego zagrożenia epidemiologicznego.
- Najbezpieczniejszym miejscem leczenia chorego wentylowanego w czasie zagrożenia epidemicznego jest jego własny dom.
- Należy szczególnie starannie rozważać kierowanie chorych wentylowanych w domu do szpitala mając na względzie ryzyko epidemiologiczne w trakcie transportu i hospitalizacji.
- Wizyty zespołów medycznych (lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta) należy zastąpić regularnym kontaktem telefonicznym wyłącznie w sytuacji, gdy nie zagraża to pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta wentylowanego.
- Wizyty telefoniczne i ograniczenie wizyt osobistych personelu medycznego mogą być przeprowadzane u chorych:
- stabilnych;
- będących pod opieką doświadczonych opiekunów
- o ograniczeniu wizyt osobistych i możliwości przeprowadzania zamiennie wizyt telefonicznych decyduje lekarz opiekujący się chorym.
Zasady przeprowadzania wizyt telefonicznych:
- Wykonuje się je minimum 2-3x w tygodniu.
- W czasie rozmowy telefonicznej z pacjentem lub jego opiekunem ocenia się stan zdrowia chorego, prawidłowość prowadzenia wentylacji mechanicznej. A także prawidłowość funkcjonowania sprzętu medycznego, ewentualne nowe czynniki epidemiologiczne zaistniałe od ostatniej wizyty;
- Szczególną uwagę należy zwrócić na stan zdrowia i zagrożenia epidemicznego. A także szkolenie wszystkich osób mających bezpośredni lub pośredni kontakt z pacjentem jako potencjalnego źródła zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2,
- Personel medyczny powinien być dostępny telefonicznie dla pacjentów, szczególnie tych z ograniczoną ilością wizyt osobistych.
W przypadku wątpliwości, czy wizyty telefoniczne są wystarczające, należy zaplanować i wykonać wizytę osobistą lekarza lub pielęgniarki.
W przypadku nagłej dekompensacji stanu chorego należy rozważyć zalecenie wezwania Zespołu Ratownictwa Medycznego.
Autorem dokumentu jest Przewodniczący Sekcji Wentylacji Domowej Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii dr Zbigniew Szkulmowski i Prezes Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
Czytaj także: Wentylacja domowa: Jak zminimalizować ryzyko zakażenia pacjenta przez personel medyczny
Źródła:
- http://www.anestezjologia.org.pl/news,main,398.html
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.