Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii opublikowało zasady opieki nad chorymi wentylowanymi mechanicznie w domach w dobie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Zasady dotyczące przeprowadzania wizyt medycznych u chorych wentylowanych

 1. Modyfikacje dotyczące sposobu przeprowadzania wizyt medycznych u chorych wprowadzane są do odwołania, jedynie na czas zwiększonego zagrożenia epidemiologicznego.
 2. Najbezpieczniejszym miejscem leczenia chorego wentylowanego w czasie zagrożenia epidemicznego jest jego własny dom.
 3. Należy szczególnie starannie rozważać kierowanie chorych wentylowanych w domu do szpitala mając na względzie ryzyko epidemiologiczne w trakcie transportu i hospitalizacji.
 4. Wizyty zespołów medycznych (lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta) należy zastąpić regularnym kontaktem telefonicznym wyłącznie w sytuacji, gdy nie zagraża to pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta wentylowanego.
 5. Wizyty telefoniczne i ograniczenie wizyt osobistych personelu medycznego mogą być przeprowadzane u chorych:
 • stabilnych;
 • będących pod opieką doświadczonych opiekunów
 • o ograniczeniu wizyt osobistych i możliwości przeprowadzania zamiennie wizyt telefonicznych decyduje lekarz opiekujący się chorym.

Zasady przeprowadzania wizyt telefonicznych:

 • Wykonuje się je minimum 2-3x w tygodniu.
 • W czasie rozmowy telefonicznej z pacjentem lub jego opiekunem ocenia się stan zdrowia chorego, prawidłowość prowadzenia wentylacji mechanicznej. A także prawidłowość funkcjonowania sprzętu medycznego, ewentualne nowe czynniki epidemiologiczne zaistniałe od ostatniej wizyty;
 • Szczególną uwagę należy zwrócić na stan zdrowia i zagrożenia epidemicznego. A także szkolenie wszystkich osób mających bezpośredni lub pośredni kontakt z pacjentem jako potencjalnego źródła zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2,
 • Personel medyczny powinien być dostępny telefonicznie dla pacjentów, szczególnie tych z ograniczoną ilością wizyt osobistych.

W przypadku wątpliwości, czy wizyty telefoniczne są wystarczające, należy zaplanować i wykonać wizytę osobistą lekarza lub pielęgniarki.

W przypadku nagłej dekompensacji stanu chorego należy rozważyć zalecenie wezwania Zespołu Ratownictwa Medycznego.

Autorem dokumentu jest Przewodniczący Sekcji Wentylacji Domowej Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii dr Zbigniew Szkulmowski i Prezes Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Czytaj także: Wentylacja domowa: Jak zminimalizować ryzyko zakażenia pacjenta przez personel medyczny

Źródła:
 1. http://www.anestezjologia.org.pl/news,main,398.html

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.