Partnerzy portalu:
Środa: 19 czerwca 2024

Wózki inwalidzkie trafię do potrzebujących/ fot. Pixabay

Monika Rydlewska

Wózki inwalidzkie dla potrzebujących

Osadzeni w białostockim zakładzie karnym naprawiali wózki inwalidzkie dla osób z niepełnosprawnościami. Sprzęt trafił już do Caritas Diecezji Białostockiej. 

Jakiś czas temu, dzięki uprzejmości jednej z firm do Zakładu Karnego w Białymstoku trafił złom wózków inwalidzkich. Okazało się jednak, że dzięki skazanym można im dać drugie życie. Na tym właśnie w skrócie polega akcja „Tacy sami – za kratami”. Korzyści są obopólne.

Empatia i walka z wykluczeniem

– W ramach programu resocjalizacji, skazani podjęli się wyremontowania przekazanych wózków, które po doprowadzeniu do stanu używalności, trafią ponownie do osób potrzebujących. Priorytetowym celem programu jest uwrażliwienie więźniów na potrzeby osób niepełnosprawnych, upowszechnienie wiedzy na temat funkcjonowania osób niepełnosprawnych w życiu codziennym, kształtowanie u skazanych społecznie pożądanych postaw, likwidowanie stereotypów – informował jakiś czas temu w komunikacie prasowym st. szer. Kamil Glanowski, wskazując, że uwrażliwienie osadzonych na krzywdę i cierpienie innych może stanowić istotny czynnik zmniejszający prawdopodobieństwo powrotu do przestępstwa.

– Warto zauważyć, że część zachowań agresywnych wiąże się z niezrozumieniem odmienności. Efektem prowadzonych działań może być również poprawa funkcjonowania w grupie, czy też niwelowanie nietolerancji. W przypadku osób pozbawionych wolności uwrażliwienie na potrzeby innych – empatia, może znacznie przyczynić się do ich pozytywnego funkcjonowania zarówno w trakcie odbywani kary, jak i po wyjściu na wolność – dodał st. szer. Kamil Glanowski.

Sprzęt trafił do Caritasu

Kilka tygodni wystarczyło, by wózki przywrócić do używalności. Ich rozdysponowaniem dla potrzebujących zajmie się Caritas Diecezji Białostockiej. To nie pierwsza edycja akcji „Tacy sami – za kratami”. Na przykład wózki naprawione w 2015 roku trafiły do jednego z hospicjów. Ponadto osadzonych w białostockim zakładzie karnym odwiedzają osoby z niepełnosprawnością, opowiadając o swoim życiu, pasjach, oglądzie świata.

Źródła:
  1. https://www.sw.gov.pl/aktualnosci/zaklad-karny-bialystok
  2. https://www.wrotapodlasia.pl/pl/organizacje_pozarzadowe/wiezniowie-odnawiaja-wozki-dla-niepelnosprawnych.html

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!