Duże zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19 wśród pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Do tej pory chęć zaszczepienia wyraziło 70 proc. pensjonariuszy – poinformowała w poniedziałek Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Dla mieszkańców domów pomocy społecznej zorganizowane zostaną tzw. mobilne punkty szczepień.

Urzędy wojewódzkie we współpracy z placówkami opieki przygotowały listy pensjonariuszy, którzy chcą skorzystać ze szczepionki.

Do tej pory chęć przyjęcia szczepionki wyraziło ok. 70 tys. pensjonariuszy – mówi minister Marlena Maląg.

Mobilne punkty szczepień

Mieszkańcy DPS-ów zostaną zaszczepieni w pierwszym etapie Narodowego Programu Szczepień, w okresie od 18 do 22 stycznia. Żeby otrzymać szczepionkę nie będą musieli opuszczać placówek. Przyjadą do nich mobilne punkty szczepień.

– Będą to zarówno punkty z Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które opiekują się danym domem, a w przypadku braku POZ będzie to mobilny punkt ze szpitala węzłowego – powiedziała podczas konferencji prasowej Marlena Maląg.

Szczepienia mieszkańców DPS ruszą 18 stycznia. Kilka dni wcześniej – 15 stycznia – wystartuje system rejestracji na szczepienia dla seniorów. W pierwszej kolejności z możliwości szczepienia skorzystają osoby powyżej 80. roku życia. Tydzień później – 22 stycznia – ruszy rejestracja seniorów powyżej 70. roku życia. Jak wyjaśnił szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, w przypadku tych osób same szczepienia rozpoczną się 25 stycznia.

Wsparcie w okresie pandemii

– Od samego początku trwania pandemii jest dla nas oczywiste, że sytuacja, w której się wszyscy znaleźliśmy jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych i schorowanych. To oni są bowiem najbardziej narażeni na ciężki przebieg choroby wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2. I to ich ochrona stanowi niezmiennie jeden z priorytetów ministerstwa rodziny i polityki społecznej – mówi Marlena Maląg.

Minister Maląg dodaje, że w okresie pandemii na wsparcie samorządów prowadzących domy pomocy społecznej, jak i same placówki przeznaczono ponad 600 mln złotych. Środki te przeznaczono m.in. na zabezpieczenie ciągłości ich działalności, dodatkowe wynagrodzenia dla zatrudnionego personelu a także zatrudnienie pracowników wspomagających.

MRiPS

Źródła:
  1. https://www.gov.pl/web/rodzina/szczepienia-mieszkancow-dps-zainteresowanie-jest-duze

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.