Niektórzy o tym zapomnieli, ale w życiu społecznym z powodu epidemii koronawirusa wciąż obowiązują pewne ograniczenia. Wraz z nadejściem lata dystans społeczny i obowiązek noszenia maseczek nie przestały obowiązywać.

Epidemia się nie skończyła – codziennie Ministerstwo Zdrowia informuje o setkach nowych zakażeń COVID-19 i osobach, które przegrały walkę z chorobą. Zmieniło się tylko to, że w mediach inne tematy zyskały status priorytetowych.  O akcji #zostańwdomu, lockdownie i zamrożeniu gospodarki zdążyliśmy już zapomnieć. Nie oznacza to jednak, że wszystkie wprowadzone w marcu obostrzenia zostały już całkowicie zdjęte. Reżim sanitarny w miejscach publicznych wciąż obowiązuje – mimo wakacji, okresu urlopowego i zmęczenia zakazami.

Zapominamy o reżimie sanitarnym?

Obserwując to, co dzieje się w sklepach, na ulicach, w miejscach turystycznie atrakcyjnych można by odnieść wrażenie, że epidemię koronawirusa w Polsce mamy już za sobą. Nic bardziej mylnego. Aby o tym przypomnieć, w wielu miastach Polski w ruch poszły bloczki mandatowe, którymi mundurowi przypominają o wciąż obowiązujących restrykcjach.

Poniżej przypominamy, jakich zasad w związku z epidemią koronawirusa w Polsce ciągle musimy przestrzegać w przestrzeni publicznej.

Minimalna odległość

2 metry – taka jest minimalna odległość między pieszymi.

Wyłączeni z tego obowiązku są:

  • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia)
  • wspólnie mieszkający lub gospodarujący
  • niepełnosprawni, niemogący się samodzielnie poruszać
  • osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie
  • osoby, które zasłaniają usta i nos.

Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych

Obowiązek dotyczy: noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa w sytuacji, gdy nie można zachować 2-metrowej odległości od innych.

Na czym polega? Usta i nos musisz zasłonić w przestrzeni otwartej, gdy nie masz możliwości zachowania 2 metrów odległości od innych, a także w przestrzeni zamkniętej – np. w sklepach, w komunikacji zbiorowej.

Maseczkę trzeba wciąż obowiązkowo nosić m.in.:

  • w autobusie, tramwaju i pociągu,
  • samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień,
  • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
  • w kinie i teatrze,
  • u lekarza, w przychodni, w: szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
  • w kościele i szkole, na uczelni
  • w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej.

Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?

  • w restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole i jesz lub pijesz
  • w pracy – jeśli nie masz styczności z osobami z zewnątrz (np. podczas obsługi klientów i interesantów)
  • podczas przebywania w lesie
  • podczas spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu (wagon WARS).

Ważne! Zasadniczo zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe. Z obowiązku tego zwolnione są jedynie osoby, które mają problemy z oddychaniem lub nie mogą zasłaniać ust i nosa z innych powodów zdrowotnych. Jeśli taka osoba pojawi się np. w sklepie, to powinna powiadomić obsługę sklepu, że nie może mieć zasłoniętych ust i nosa, aby nie narazić się na interwencję obsługi lub właściciela placówki handlowej, i po przekazaniu takiej informacji może zrobić zakupy.

Zgromadzenia i imprezy

Ograniczenie dotyczy organizowania zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań powyżej 150 osób.

Komunikacja publiczna

Inaczej niż przed epidemią zorganizowane są przejazdy zbiorowym transportem publicznym.

Aktualnie limit pasażerów środku transportu publicznego wynosi tyle osób, ile jest miejsc siedzących (jeśli są tylko miejsca siedzące) albo tyle, ile wynosi 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

Uroczystości religijne

Na cmentarzu nie ma ograniczeń, co do liczby uczestników. Obowiązuje zasada: 2 metry dystansu albo obowiązek zakrywania ust i nosa. W mszy lub innym obrzędzie religijnym można uczestniczyć bez ograniczeń. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa.

Teatry, opery, kina

W tych miejscach trzeba zakrywać usta i nos. Obowiązuje tu również określony reżim sanitarny.

Wydarzenia kulturalne

Można uczestniczyć np. w koncertach organizowanych na świeżym powietrzu (z zachowaniem zasad bezpieczeństwa). Przy czym liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 mkw.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.