Pod koniec ubiegłego tygodnia odbyła się coroczna konferencja poświęcona zagadnieniom opieki długoterminowej w Polsce. Organizatorem wydarzenia była Koalicja Na Pomoc Niesamodzielnym.

Oprócz wielu zagadnień merytorycznych związanych z opieką długoterminową, podczas konferencji znalazł się czas na uhonorowanie pracy Elżbiety Szwałkiewicz i senatora Mieczysława Augustyna. Otrzymali oni nagrody Koalicji Na Pomoc Niesamodzielnym, które odebrali z rąk: prezes Magdaleny Osińskiej-Kurzywilk, Beaty Stepanow – wiceprezes zarządu i Heleny Kładko – sekretarza zarządu.

Elżbieta Szwałkiewicz – sylwetka

Elżbieta Szwałkiewicz

Jest pielęgniarką, a także magistrem prawa, doktorem nauk o zdrowiu, stypendystką i członkiem międzynarodowej organizacji koordynatorów społecznych z siedzibą w Waszyngtonie. Do 2020 roku piastowała funkcję prezesa Związku Stowarzyszeń “Na Pomoc Niesamodzielnym”.

Elżbieta Szwałkiewicz jest także założycielką i nauczycielką Polskiej Szkoły Opiekunów Medycznych w Olsztynie. Swoim ogromnym doświadczeniem dzieliła się również jako konsultant krajowy w w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych. Piastowała również funkcję wiceprzewodniczącej rady ds. polityki senioralnej, działającej przy ministerstwie pracy i polityki społecznej. Elżbieta Szwałkiewicz jest również autorką wielu podręczników dla opiekunów medycznych.

Mieczysław Augustyn

Drugim adresatem nagrody był założyciel i pierwszy członek honorowy Koalicji Na Pomoc Niesamodzielnym. Mieczysław Augustyn urodził się w 1955 roku. Jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1998 ukończył specjalizację z zakresu organizacji pomocy społecznej. Pracował jako nauczyciel. Był również projektodawcą i dyrektorem DPS im. Jana Pawła II w Pile. Zainicjował powstanie Pilskiego a także Wielkopolskiego Banku Żywności. Był także współzałożycielem powstałej w 1990 roku Fundacji Pomocy Humanitarnej w Pile (obecnie Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej). Związany również ze Stowarzyszeniem Wolontariatu w Pile i Stowarzyszeniem Pro Senior.
Swoją działalność z regionalnej przeniósł na forum ogólnopolskie. Mieczysław Augustyn był senatorem VI, VII, a aktualnie jest senatorem VIII kadencji Senatu.

Ten człowiek zawsze podkreśla, że dbałość o potrzeby najsłabszych jest obowiązkiem państwa i nas wszystkich. Jest
otwarty, bezinteresowny tolerancyjny – odczytywała uzasadnienie nagrody wiceprezes Beata Stepanow.

Mieczysław Augustyn: ” Zmianę możecie wy jedynie wywołać”

– W takim miłym momencie – mały smuteczek. Zobaczcie. Moje starania o poprawę w opiece nad osobami wymagającymi stałej opieki doczekały się weteranów, a nie zmian – powiedział senator Mieczysław Augustyn odbierając nagrodę.

– Cóż powiedzieć. Zmianę możecie wy jedynie wywołać. To moje zdanie. Jest wystarczająca grupa interesariuszy. Jest wystarczająco dużo potrzebujących. Wystarczająco dużo jest opiekunów i zainteresowanych. Samorządy nie dają rady. Także zainteresuje je zmiana – dodał.

– Kiedy powstawała Koalicja wydawało mi się, że to będzie podmiot, który będzie wspierał polityków, którzy taką zmianę wywołają. Dziś podniosę poprzeczkę Koalicji wyżej. Jeśli wy nie wpłyniecie na polityków, to tej zmiany nie będzie. A przynajmniej nie będzie jej długo. A nawet jeśli się zdarzy, to na tej drodze będzie wiele osób, które doznają niewiarygodnych cierpień z powodu niezaspokojonych swoich podstawowych potrzeb w ostatnim okresie życia. I może wtedy się politycy obudzą, jak będą skandale. Ale nie powinniśmy na to czekać. Jestem do dyspozycji Koalicji (…) – zadeklarował.

Konferencja opieki długoterminowej została podzielona na kilka paneli poświęconych różnym zagadnieniom. Do rozmów o kondycji i przyszłości opieki długoterminowej zaproszono lekarzy, świadczeniodawców, polityków, osoby korzystające z opieki długoterminowej.

M. Rydlewska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.