Weekend ze SMA-kiem zbliża się wielkimi krokami. W tym roku rozpocznie się 5 lipca w Józefowie pod Warszawą. Oprócz części dla rodzin, tradycyjnie odbędzie się również rozbudowana część naukowa, m.in. seminarium poświęcone SMA. – Celem seminarium jest wymiana wiedzy i doświadczeń w formacie konferencji naukowej, z udziałem uznanych ekspertów z kraju i z zagranicy – zachęcają Organizatorzy, Fundacja SMA.

Do 30 czerwca personel medyczny i naukowcy w codziennej pracy stykający się z rdzeniowym zanikiem mięśni mają czas, by zarejestrować się na Seminarium SMA. 

Weekend ze SMA-kiem jest drugim największym w Europie i trzecim największym na świecie dorocznym zjazdem poświęconym rdzeniowemu zanikowi mięśni.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Pierwsza Dama RP Pani Agata Kornhauser-Duda. 

To część większego wydarzenia – organizowanego już po raz siódmy Weekendu ze SMA-kiem. Wszyscy dla których ważny jest rdzeniowy zanik mięśni spotkają się w dniach 5-10 lipca 2019 r. (piątek–środa) w hotelu Holiday Inn w podwarszawskim Józefowie. Portal medyczny leczeniewdomu.pl ma zaszczyt sprawować patronat medialny nad całym Weekendem.

Seminarium naukowe jest otwarte wyłącznie dla osób zajmujących opieką medyczną, przedstawicieli firma farmaceutycznych oraz przedstawicieli zarejestrowanych organizacji pacjentów SMA. Nie mogą brać w nim udziału pacjenci ani opiekunowie. – Dzięki entuzjazmowi i dobrej woli wielu prelegentów i sponsorów program tegorocznej Konferencji będzie równie bogaty jak w ubiegłych latach. Będziemy gościć wielu wybitnych specjalistów w SMA z Polski i z zagranicy – zapewniają organizatorzy – Fundacja SMA.

Udział w Seminarium jest bezpłatny i obejmuje obiad. Zwieńczy je kolacja integracyjna (koszt 50 zł).

Rejestracja jest możliwa w dniach 9-30 czerwca za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej Fundacji (bezpośredni link zamieszczamy pod tekstem).

Poniżej przedstawiamy program Seminarium Naukowego (Sala Galaxy):

5 lipca 2019 r.

  • 8:30-9:30 – Rejestracja wszystkich Uczestników bez względu na program (kliniczny, fizjoterapeutyczny, neurologopedyczny).
  • 9:30-9:50 – Powitanie – Kacper Ruciński, prezes Fundacji SMA
  • 9:50-10:20 – Proces kwalifikacji i leczenia SMA w Centrum Zdrowia Dziecka (prof. dr hab. n. med. Katarzyna Kotulska-Jóźwiak, Kierownik Kliniki Neurologii i Epileptologii, IP Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie
  • 10:20-10:40 – Rejestr chorych i jego rola w kwalifikacji do leczenia (dr n. med. Anna Łusakowska – Specjalista Neurolog, Katedra i Klinika Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)
  • 10:40-11:00 – Fizjoterapia po wprowadzeniu farmakologicznego leczenia SMA (dr Agnieszka Stępień, Prezes Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska, wykładowca w Katedrze Rehabilitacji, Wydział Rehabilitacji AWF w Warszawie)
  • 11:00-11:30 – PRZERWA
  • 11:30-12:00 – Wyzwania w prowadzeniu terapii u dorosłych z SMA (dr n. med. Anna Łusakowska, Specjalista Neurolog, Katedra i Klinika Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)
  • 12:00-12:30 – Jak przygotować kręgosłup do podania leku (dr n. med. Tomasz Potaczek – Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny w Zakopanem)
  • 12:30-13:00 – Wentylacja nieiwazyjna w SMA (dr n. med. Zbigniew Szkulmowski (TBC) – Kierownik Ośrodka Wentylacji Domowej, Bydgoszcz)
  • 13:00-14:00 – Obiad
  • 14:00–14:20 – Znaczenie standardów opieki w nowej rzeczywistości SMA (dr n. med. Adele D’Amico – Bambino Gesù Children’s Hospital -Unit of Muscular and Neurodegenerative Disorders, Rome)
  • 14:20-14:40 – Komfort pacjenta przy dooponowym podaniu leku – Dyskusja (prof. dr n. med. Laurent Servais, Institut de Myologie)
  • 14:40-15:10 – W kierunku badań przesiewowych w SMA w Europie (prof. dr n. med. Laurent Servais, Institut de Myologie)
  • 15:10-15:30 – Jak zaprojektować badania przesiewowe w SMA w Polsce (dr n. med. Maria Jędrzejowska, Specjalista genetyki klinicznej, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN)
  • 15:30-16:00 – PRZERWA
  • 16:00-17:30 – Leki przyszłości – prezentacje dla Lekarzy. Jak będziemy leczyli SMA w przyszłości?
  • 19:00-22:00 – KOLACJA
Zgłoszenia:

https://konferencja2019.fsma.pl/uczestnictwo/seminarium-sma/

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.