Przewlekła choroba często wiąże się z „przemeblowaniem” całego życia – zarówno dla chorego, jak i jego opiekunów: pojawia się nowy rytm dnia związany z obowiązkami opiekuńczymi, ale zmiany aranżacji często wymaga również mieszkanie. Nie wszystkie zmiany adaptujące przestrzeń wiążą się ze znacznymi kosztami.

Asysta i pomoc w czynnościach dnia codziennego, w utrzymaniu higieny osobistej, w karmieniu, w podawaniu leków – to tylko niektóre obowiązki, które biorą na swoje barki opiekunowie osoby przewlekle chorej o ograniczonej samodzielności. Wyznaczają one rytm dnia zarówno opiekuna, jak i podopiecznego.

Jednak opieka nad osobą przewlekle chorą wymaga nie tylko reagowania na jej bieżące potrzeby, ale także umiejętności przewidywania przyszłych zdarzeń. Na przykład wypadków. Aby zminimalizować to ryzyko, warto przyjrzeć się aranżacji mieszkania czy przestrzeni, w której funkcjonuje chory po kątem bezpieczeństwa.

Na co zwracać szczególną uwagę? Często chodzi o drobiazgi, na które osoba zdrowa kompletnie nie zwraca uwagi, tymczasem osobie, która porusza się z trudem lub jest dotknięta niepełnosprawnością ruchową mogą skutecznie utrudnić życie, a nawet stanowić zagrożenie np. upadkiem, potknięciem. Przystosowanie przestrzeni mieszkania dla chorych to bardzo indywidualna kwestia. My jedynie sygnalizujemy obszary, na które warto zwrócić uwagę.

Uwaga na upadki

Osoby zmagające się z niektórymi chorobami przewlekłymi, takimi jak:

  • stwardnienie zanikowe boczne
  • stwardnienie rozsiane
  • dystrofie mięśniowe
  • polineuropatie
  • choroby onkologiczne
  • schorzenia związane z pogorszeniem funkcji motorycznych
  • choroby zaburzające równowagę
  • związane z pogorszeniem wzroku
  • osłabienie wynikające z zaawansowanego wieku itp.

są narażone na urazy, upadki potknięcia. Niektórych przyczyn upadków – tych związanych z chorobą, leczeniem, powikłaniami choroby itp. nie sposób wyeliminować. Nad zewnętrznymi, takimi jak aranżacja mieszkania można natomiast z powodzeniem pracować.

Udrożnij ciągi komunikacyjna

W przypadku osób poruszających się na wózkach inwalidzkich wiadomo, że potrzeba miejsca, aby swobodnie nim manewrować. Ta zasada dotyczy jednak również osób chodzących o balkoniku, lasce, mających problemy motoryczne. Meble poustawiane w ciągach komunikacyjnych, w przejściach mogą mocno utrudnić ich codzienne funkcjonowanie. Dlatego warto mieszkanie osoby chorej przemeblować tak, aby przemieszczanie się po nim kosztowało jak najmniej sił.

Dywany, dywaniki, makatki

W sytuacji gdy choremu trudno podnieść nogę lub gdy chory kiepsko widzi, zagięty róg dywanu czy przesuwający się dywanik mogą być bezpośrednim powodem wypadku. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy dywany są przymocowane do podłogi. A nawet – jeśli to możliwe – wymienić je na wykładziny.

Ułatwienia

Ilu chorych, tyle ułatwień w poruszaniu się po mieszkaniu. Konkretne rozwiązania zależą od zakresu sprawności chorego, od jego ograniczeń, a także preferencji. Od tego wszystkiego będzie zależało chociażby rozmieszczenie i zorganizowanie przedmiotów codziennego użytku, wyposażenia kuchni itp.

Czasami korekta ustawienia przedmiotów codziennego użytku potrafi zdziałać wiele, np. umieszczenie wszystkich przedmiotów do parzenia herbaty w jednym miejscu, tak aby nie trzeba było się przemieszczać po kuchni i każdego z nich szukać w osobnej szafce. Takich drobnych udogodnień w bezpośrednim otoczeniu chorego można znaleźć mnóstwo.

Ponadto warto zwrócić uwagę i ewentualnie wyeliminować:

  • niestabilne meble
  • progi
  • brak poręczy
  • nierówne stopnie
  • niski sedes
  • śliska wanna
  • nieodpowiednie oświetlenie.

Ze wszystkimi stosunkowo łatwo się uporać.

Uchwyty

Warto pamiętać o montażu specjalnych uchwytów w WC, a także przy umywalkach, wannie. Jeśli nie są nam straszne inwestycje, specjaliści wskazują, aby wannę zastąpić prysznicem – takim bez brodzika. Choremu łatwiej wejść do kabiny prysznicowej niż do wanny. W razie potrzeby łatwiej mu także udzielić asysty przy kąpieli.

Pokój osoby leżącej

W miarę jak niepełnosprawność postępuje, zdarza się, że świat chorego zawęża się do jednego pokoju. To trudny moment dla wszystkich domowników. Często ta przestrzeń wymaga przearanżowania. W takim pokoju, oprócz dotychczasowych sprzętów i przedmiotów musi się znaleźć miejsce także na np. środki do pielęgnacji chorego, lekarstwa, itp. Łóżko powinno mieć możliwość regulacji i być dostępne z obu stron dla opiekuna. W tych warunkach trudno o przytulną aranżację. Mimo wszystko warto jednak, aby znalazło się z nim miejsce na osobiste drobiazgi takie jak na przykład fotografie. I krzesło dla osoby odwiedzającej chorego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.