Błędy przy noszeniu soczewek kontaktowych
Soczewki kontaktowe są wygodne, komfortowe, pozbawione niektórych niedogodności związanych z noszeniem okularów – to fakty. Ich noszenie wymaga jednak przestrzegania kilku podstawowych zasad. Jakich?
- Nie ignoruj bólu i dyskomfortu podczas noszenia soczewek kontaktowych.
- Dlaczego okresowe wizyty kontrolne są tak ważne?
- Koniecznie przestrzegaj terminu wymiany soczewek.
Nie stosuj przypadkowych soczewek
Błędem jest używanie innych soczewek niż te dobrane u specjalisty. Budowa oczu jest złożona, bywa mocno indywidualna, dlatego dobrania prawidłowych soczewek kontaktowych może dokonać tylko profesjonalista. Każda zmiana rodzaju soczewek powinna być poprzedzona badaniem, a najlepiej również założeniem soczewek próbnych.
Właściwe czyszczenie ma znaczenie
Tutaj także rady profesjonalisty będą nieocenione. Soczewki kontaktowe (oprócz, rzecz jasna, tych jednodniowych) wymagają pielęgnacji. Środki, które są przeznaczone do pielęgnacji soczewek kontaktowych utrzymują je w odpowiednim stanie. Zawarte w nich substancje muszą być dobrze tolerowane przez oczy, do których przez cały dzień przylegają. Przypadkowa zmiana płynu do soczewek może więc mieć, dosłownie, opłakane skutki. Warto więc zmianę płynu do soczewek kontaktowych także skonsultować ze specjalistą.
Czytaj także: Jak czyścić i przechowywać soczewki kontaktowe
Nie ignoruj dolegliwości
Jeśli w trakcie noszenia soczewek kontaktowych wystąpią jakieś dolegliwości lub dyskomfort, należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą. Takie objawy jak:
- pogorszenie jakości widzenia
- ból
- zaczerwienienie oka
- podrażnienie
- uczucie ciała obcego w oku
to sygnał, aby natychmiast zdjąć soczewki. Jeśli po ich usunięciu objawy nie ustępują, należy niezwłocznie udać się do specjalisty.
Nawet jeśli wszystko jest w porządku, nie zaniedbuj wizyt kontrolnych
Systematyczne badanie oczu pozwoli wykryć wszelkie nieprawidłowości na wczesnym etapie. Dobre widzenie i brak dolegliwości podczas noszenia soczewek nie zwalniają z obowiązku regularnego wykonywania badań kontrolnych. Specjaliści zalecają wizyty co pół roku. Jeśli to niemożliwe – należy badać wzrok nie rzadziej niż raz w roku.
Przestrzegaj terminu wymiany soczewek
Podczas użytkowania materiał, z którego zbudowane są soczewki, starzeje się. Może tracić swoje właściwości. Te zmiany mogą istotnie wpłynąć na zdrowie oczu. A zatem – jeśli korzystasz z soczewek, które należy wymieniać np. co dwa tygodnie, przestrzegaj tego terminu. W uzasadnionych przypadkach czas wymiany soczewek rekomendowany przez producenta może być skrócony przez specjalistę.
Źródła:
- Materiały Polskiego Stowarzyszenia Soczewek Kontaktowych
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.