Wentylacja mechaniczna czyli leczenie respiratorem zespołu ciężkiej niewydolności oddechowej to duże wyzwanie. Obarczone, niestety, wysokim ryzykiem niepowodzenia. Śmiertelność przy zespole ostrej niewydolności oddechowej wynosi 30-45%.

W ogromnym uproszczeniu, wskutek procesu zapalnego w płucach pacjenta dochodzi do zaburzeń szczelności błony pęcherzykowo-włośniczkowej i gromadzenia się w nich płynu. Przez to część płuc nie bierze udziału w oddychaniu. Dochodzi do zjawiska tzw. baby lung, gdy u dorosłego człowieka do wentylacji dostępna jest objętość płuc podobna jak u dziecka. To stan zagrażający życiu pacjenta.

Na czym polega leczenie respiratorem pacjenta z ARDS?

Leczenie zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS) jest typowe dla ciężkich uszkodzeń płuc i ostrej niewydolności oddechowej. Leczenie ARDS cechuje pewna gradacja.

– Rozpoczyna się najczęściej od tlenoterapii biernej, poprzez różnego rodzaju wspomaganie nieinwazyjne. W przypadku wielu pacjentów okazuje się to jednak nieskuteczne i chory wymaga wentylacji inwazyjnej. Czyli wykonania intubacji i leczenia respiratorem przez rurkę intubacyjną – tłumaczy przewodniczący Sekcji Wentylacji Mechanicznej Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii dr Zbigniew Szkulmowski.

Prawidłowe leczenie wentylacyjne pacjenta z ARDS wymaga przede wszystkim  dobrania odpowiednich parametrów respiratora.

Leczenie ARDS respiratorem –  ustawienie objętości podawanego powietrza

Zauważono, że gdy pacjenta z ARDS wentyluje się normalnymi objętościami (takimi jak w przypadku zdrowych płuc), to płuca pacjenta z ARDS ulegają uszkodzeniu. Efekty leczenia dużymi objętościami są gorsze niż leczenia dostosowanego do aktualnej czynnej objętości płuc pacjenta (ma to związek z baby lung).

Leczenie wentylacyjne pacjenta z ARDS polega zatem na stosowaniu wentylacji ograniczonej objętościowo. To znaczy, że objętość powietrza musi być mniejsza niż przy normalnym oddychaniu i normalnej wentylacji. Powinna wynosić 4 do 6 mm/kg/oddech objętości oddechowej.

Leczenie ARDS respiratorem – ustawienie ciśnienia powietrza

To jednak nie wszystko. Wyzwanie odpowiedniego ustawienia parametrów podawanego przez respirator powietrza dotyczy również optymalnego dobrania ciśnienia.

Prawidłowe nastawy respiratora generują ograniczone ciśnienie maksymalne w płucach. Ponadto należy stosować odpowiednio wysokie ciśnienia końcowowydechowe.

– W czasie wentylacji mechanicznej dodatnimi ciśnieniami wytwarzamy w respiratorze ciśnienie szczytowe, które powoduje wpływanie powietrza do płuc. Natomiast na wydechu nie pozwalamy na to, żeby to ciśnienie spadało do zera – tłumaczy dr Zbigniew Szkulmowski.

Dlaczego? Uważa się , że pęcherzyki płucne które się otwierają w czasie wdechu, nie powinny się w czasie wydechu zamknąć, dlatego że cykliczne otwieranie się i zamykanie pęcherzyków płucnych powoduje ich uszkodzenie.

Podsumowanie

Innymi słowy, w pewnych okolicznościach sama wentylacja mechaniczna może wpływać na śmiertelność w ARDS. Może się tak stać gdy respirator:

  • podaje pacjentowi zbyt duże ciśnienie
  • podaje zbyt dużą objętość w drogach oddechowych
  • nie zapobiega otwieraniu się i zamykaniu pęcherzyków płucnych.

Leczenie respiratorem pacjenta z ARDS polega na podawaniu powietrza o małej objętości, ograniczonym ciśnieniu i odpowiednim ciśnieniu końcowowydechowym.

Leczenie wentylacyjne ARDS – manewry rekrutacyjne

Dodatkowym elementem, który wpływa na skuteczność leczenia wentylacyjnego zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS) są tak zwane manewry rekrutacyjne. Chodzi o okresowo otwierane wysokim ciśnieniem w drogach oddechowych pęcherzyki płucne. Powoduje to zwiększenie ogólnej liczby otwartych pęcherzyków płucnych. Z czasem przekłada się to na otwieranie kolejnych partii płuc pacjenta (które do tej pory były zalane płynem i nie brały udziału w oddychaniu) dla wentylacji.

Czytaj także: Zespół ostrej niewydolności oddechowej – co to jest

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.