W polskich realiach na wizytę u diabetologa pacjent oczekuje dość długo. Jak się do niej przygotować, aby – gdy już uda nam się dostać do gabinetu – nie zapomnieć zadać ważnego pytania czy przekazać lekarzowi istotnej informacji?  Co zabrać ze sobą, aby diabetolog miał jak najlepszy obraz naszej cukrzycy?

  • Jak przygotować się do wizyty u diabetologa?
  • Zmiana lekarza – co zabrać ze sobą na pierwszą wizytę do nowego diabetologa?

Pacjenci zmagający się z cukrzycą regularnie odwiedzają diabetologa. Aby czas wizyty zaprocentował w stanie zdrowia pacjenta, do wizyt u specjalisty warto rzetelnie się przygotowywać. Wejście do gabinetu z notatkami dotyczącymi naszego trybu życia, glikemii czy z pytaniami i wątpliwościami, które narosły między wizytami wcale nie jest przesadą. Sami diabetolodzy zachęcają pacjentów do takiej postawy. Chodzi o to, aby czas jaki lekarz nam poświęci w gabinecie wykorzystać optymalnie. Zgodnie z zasadą, że im lepsze jest przygotowanie pacjenta, tym lepsze wsparcie otrzymamy.

Co warto przemyśleć przed wejściem do gabinetu

Cukrzyca, zarówno I jak i II typu, to bardzo złożone choroby, dające wiele powikłań. Dlatego ważne, aby pacjent był wyczulony na zmiany swojego stanu zdrowia. Jeśli pojawiają się niepokojące dolegliwości, jak choćby:

  • trudności w gojeniu ran
  • pogorszenie wzroku
  • zmiany czucia

nie należy ich bagatelizować. Warto je skonsultować z diabetologiem. Czasami jednak termin wizyty wypada w sporym odstępie czasu od pojawienia się dolegliwości, a pamięć bywa zawodna. Warto więc ważne kwestie odnotowywać, a następnie konsultować ze specjalistą podczas wizyty. Podobnie warto zbierać pytania i wątpliwości dotyczące stylu życia, diety, leczenia.

Jeśli pacjentowi trudno jeszcze zarządzać dietą w chorobie, wizyta u diabetologa stanowi okazję do skonsultowania wątpliwości. Warto więc przyjść na nią z listą produktów, które spożywamy. Diabetolog przeanalizuje je i wykreśli te, które w jadłospisie osoby chorującej na cukrzycę nie powinny się znaleźć, a także w miarę potrzeby zasugeruje, o jakie produkty dietę wzbogacić.

Nowy diabetolog – daj się poznać

Pamiętajmy, że stały lekarz dysponuje pewną wiedzą na temat naszego stanu zdrowia, m.in. wynikami wcześniejszych badań. Jeśli jednak wybieramy się do nowego diabetologa, na pierwszą wizytę warto zabrać ze sobą wszystko to, co specjaliście pozwoli lepiej poznać naszą sytuację zdrowotną. A więc wyniki badań, wypisy ze szpitali, opinie od innych specjalistów. Tę dokumentację warto wzbogacić o podstawowe informacje, takie jak datę rozpoznania cukrzycy, informację o tym, czy od tego czasu choroba była leczona, jakie leki pacjent przyjmuje aktualnie, jakimi zapasami leków i insuliny dysponuje.

Ważne również, aby pacjent przed wizytą przeanalizował pewne zdarzenia, jak podejmowane diety – w przypadku nadwagi lub otyłości – i potrafił odpowiedzieć na pytania o ich charakter, czas trwania, efekty, itp.

Ponadto przed pierwszą wizytą u nowego diabetologa warto przez kilka dni mierzyć glikemię i zabrać ze sobą glukometr. Chodzi o to, żeby lekarz, który jeszcze nas nie zna, miał szanse udzielić celniejszej – maksymalnie spersonalizowanej – porady.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.