WIDEO: Utrzymać oddech – film o leczeniu domowym respiratorem
Jak to jest nie móc złapać tchu? Trudno to sobie wyobrazić, prawda? Tymczasem według szacunków specjalistów problemy z oddychaniem kwalifikujące do leczenia ma w Polsce około kilkudziesięciu tysięcy osób. Z terapii domowym respiratorem korzysta zaledwie około 7 tys. pacjentów.
Przyczyn przewlekłej niewydolności oddechowej jest wiele. Czasami chodzi o nieprawidłowo funkcjonujące mięśnie biorące udział w oddychaniu. Część chorych ma uszkodzoną tkankę płucną. Część ma za sobą poważne urazy. Wszystkich łączy to, że potrzebują pomocy w oddychaniu. I temu właśnie służą respiratory. W Polsce od kilkunastu lat chorzy wymagający codziennego wspierania oddechu nie muszą już – jak do końca XX wielu – przebywać w szpitalach. Dzięki specjalnym podmiotom medycznym mogą korzystać z respiratorów w warunkach domowych.
– Zajmujemy się opieką nad pacjentami z niewydolnością oddechową. Czyli takimi, którzy bez wspomagania oddechu byliby skazani na pobyt w szpitalu lub pogorszenie stanu zdrowia albo wręcz śmierć – tłumaczy Robert Suchanke, prezes Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej. Związek zrzesza trzynaście podmiotów świadczących w skali kraju usługi pozaszpitalne na rzecz pacjentów borykających się z niewydolnością oddechową wymagających oddechu zastępczego.
Sprzęt i wykwalifikowany personel to poczucie bezpieczeństwa
Do chorego oprócz respiratora trafia także inny sprzęt, m.in.: pulsoksymetr, czasami również koncentrator tlenu. Chorzy nie zostają pozostawieni sami sobie. Są pod fachową opieką pielęgniarki, lekarza i fizjoterapeuty, co jest kluczowe dla poczucia bezpieczeństwa zarówno chorych, jak i ich bliskich.
„Przestałam się bać”
Zapraszamy do obejrzenia filmu „Utrzymać oddech”. Dowiecie się z niego na czym polega leczenie respiratorem w warunkach domowych. Film tłumaczy również jak zorganizowana jest opieka nad pacjentami. Ponadto jego twórcy odwiedzają w domach chorych używających respiratorów. O tym, jak ważna jest dla nich możliwość korzystania z respiratora w domu, najlepiej opowiedzą sami na podstawie własnych doświadczeń.
– To jest bardzo duża pomoc. Przestałam się bać. Wiem, że respirator mi pomaga. – Najważniejsze że mogę być w domu. Ważne jest też poczucie bezpieczeństwa, że jak coś się stanie ze sprzętem to jest kompleksowy serwis – tłumaczą bohaterowie filmu przygotowanego przez Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.