– POChP to choroba przewlekła, która prowadzi do niewydolności oddechowej. Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest śmiertelna – przestrzega w swoim wykładzie pulmonolog prof. nadzw. dr hab. n. med. Krzysztof Kuziemski.

POChP – choroba która dotyka ponad 2 mln Polaków

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to problem społeczny. W Polsce na POChP choruje prawie 2 miliony osób. Oznacza to, że w swojej karierze zawodowej każdy lekarz prędzej czy później spotka pacjenta z POChP. Albo takiego, u którego miąższ płuc uległ uszkodzeniu i dokuczają mu duszności, albo takiego, którego chorobę charakteryzuje przewlekłe zapalenie oskrzeli, sinica i odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych. Ważne, by lekarz potrafił rozpoznać przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Leczenie POChP powinno się zacząć jak najszybciej

Leczenie powinno być wdrożone jak najwcześniej. Dlaczego?

Gdy choroba się rozwinie, nawet zastosowanie najnowocześniejszych leków może nie przynieść poprawy funkcji płuc – tłumaczy prof. Krzysztof Kuziemski. Zatem jeśli leczenie zostanie wdrożone odpowiednio wcześnie, zanim dojdzie do zniszczenia miąższu płuc, pacjent dłużej utrzyma sprawność. Tym niemniej, w przebiegu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) u pacjentów zaczyna narastać niewydolność oddechowa. Najpierw dochodzi do częściowej, a w skrajnych przypadkach rozwój POChP doprowadza do całkowitej niewydolności oddechowej. U takich pacjentów oprócz farmakoterapii włącza się do leczenia  również tlenoterapię. Na ogół leczenie tlenem stosuje się przez kilkanaście godzin na dobę. Terapia tlenem przekłada się  na lepszą tolerancję wysiłku fizycznego u chorych. Jeśli korzystający z tlenoterapii pacjent korzysta z przenośnego, mobilnego koncentratora tlenu nie jest skazany na wyobcowanie i konieczność przebywania wyłącznie w domu.

POChP to choroba ogólnoustrojowa

– POChP to nie tylko choroba płuc, ale choroba ogólnoustrojowa – podkreśla prof. nadzw. dr hab. n. med. Krzysztof Kuziemski, wskazując że w przebiegu POChP chorzy często borykają się na przykład z depresją.

Zapraszamy do obejrzenia wykładu pt. „Standardy leczenia POChP”, w którym prof. Krzysztof Kuziemski odpowiada na szereg ważnych pytań, m.in.:

  • Jakie są standardy w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP)?
  • U kogo rozważać diagnostykę w kierunku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc?
  • Który lek najskuteczniej zmniejsza ryzyko zaostrzeń u chorych z umiarkowaną obturacją?
  • Który lek dodany do leczenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc może redukować liczbę zaostrzeń?
  • Jakie są podstawowe leki w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc?
  • Jak leczyć niewydolność oddechową u chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc?
  • Tlenoterapia domowa – jak przebiega kwalifikacja do leczenia?
  • Jakie są korzyści stosowania tlenoterapii domowej?
  • Jakie są możliwości leczenia operacyjnego u chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc?

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.