WIDEO: Prof. Krzysztof Kuziemski o leczeniu POChP
– POChP to choroba przewlekła, która prowadzi do niewydolności oddechowej. Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest śmiertelna – przestrzega w swoim wykładzie pulmonolog prof. nadzw. dr hab. n. med. Krzysztof Kuziemski.
POChP – choroba która dotyka ponad 2 mln Polaków
Przewlekła obturacyjna choroba płuc to problem społeczny. W Polsce na POChP choruje prawie 2 miliony osób. Oznacza to, że w swojej karierze zawodowej każdy lekarz prędzej czy później spotka pacjenta z POChP. Albo takiego, u którego miąższ płuc uległ uszkodzeniu i dokuczają mu duszności, albo takiego, którego chorobę charakteryzuje przewlekłe zapalenie oskrzeli, sinica i odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych. Ważne, by lekarz potrafił rozpoznać przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.
Leczenie POChP powinno się zacząć jak najszybciej
Leczenie powinno być wdrożone jak najwcześniej. Dlaczego?
– Gdy choroba się rozwinie, nawet zastosowanie najnowocześniejszych leków może nie przynieść poprawy funkcji płuc – tłumaczy prof. Krzysztof Kuziemski. Zatem jeśli leczenie zostanie wdrożone odpowiednio wcześnie, zanim dojdzie do zniszczenia miąższu płuc, pacjent dłużej utrzyma sprawność. Tym niemniej, w przebiegu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) u pacjentów zaczyna narastać niewydolność oddechowa. Najpierw dochodzi do częściowej, a w skrajnych przypadkach rozwój POChP doprowadza do całkowitej niewydolności oddechowej. U takich pacjentów oprócz farmakoterapii włącza się do leczenia również tlenoterapię. Na ogół leczenie tlenem stosuje się przez kilkanaście godzin na dobę. Terapia tlenem przekłada się na lepszą tolerancję wysiłku fizycznego u chorych. Jeśli korzystający z tlenoterapii pacjent korzysta z przenośnego, mobilnego koncentratora tlenu nie jest skazany na wyobcowanie i konieczność przebywania wyłącznie w domu.
POChP to choroba ogólnoustrojowa
– POChP to nie tylko choroba płuc, ale choroba ogólnoustrojowa – podkreśla prof. nadzw. dr hab. n. med. Krzysztof Kuziemski, wskazując że w przebiegu POChP chorzy często borykają się na przykład z depresją.
Zapraszamy do obejrzenia wykładu pt. „Standardy leczenia POChP”, w którym prof. Krzysztof Kuziemski odpowiada na szereg ważnych pytań, m.in.:
- Jakie są standardy w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP)?
- U kogo rozważać diagnostykę w kierunku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc?
- Który lek najskuteczniej zmniejsza ryzyko zaostrzeń u chorych z umiarkowaną obturacją?
- Który lek dodany do leczenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc może redukować liczbę zaostrzeń?
- Jakie są podstawowe leki w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc?
- Jak leczyć niewydolność oddechową u chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc?
- Tlenoterapia domowa – jak przebiega kwalifikacja do leczenia?
- Jakie są korzyści stosowania tlenoterapii domowej?
- Jakie są możliwości leczenia operacyjnego u chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc?
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.