Co roku, blisko jednej trzeciej osób powyżej 65. roku życia zdarza się upaść – najczęściej we własnym domu. Architekt dr Jan P. Cieśla podpowiada, co zmienić w mieszkaniu, aby stało się przyjazne seniorom – czyli bezpieczne, komfortowe i łatwe w utrzymaniu.

Dla osoby starszej, zwłaszcza schorowanej czy niepełnosprawnej, własne mieszkanie może stać się prawdziwym torem przeszkód albo pułapką bez wyjścia. Szczególnie jeśli jest źle zaprojektowane, niewłaściwie wyposażone, zbyt zagracone. Albo położone na wyższej kondygnacji w budynku bez windy.

– Nasze mieszkania kształtują jakość naszego życia. Ludzie generalnie spędzają większość czasu we wnętrzach, natomiast seniorzy niemal cały swój czas spędzają niestety w mieszkaniach. Mówię niestety, bo większość mieszkań seniorów nie stanowi przestrzeni bezpiecznej i zdrowej. W efekcie dochodzi tam do wielu wypadków. Nierzadko zmusza to osoby starsze do przedwczesnego oddania się pod długotrwałą opiekę – mówi dr inż. Jan P. Cieśla, architekt, współtwórca wzorcowego, pokazowego mieszkania dla seniorów („U siebie mimo wieku”), zlokalizowanego w Warszawie, które jest inicjatywą należącą do Europejskiego Partnerstwa Innowacji na Rzecz Aktywnego i Zdrowego Starzenia Się.

Czy dostosowanie mieszkania do potrzeb osób starszych jest drogie?

Jak zatem powinno wyglądać mieszkanie bezpieczne i przyjazna dla seniorów? Konkretne cechy takiego lokum i praktyczne wskazówki na ten temat można znaleźć w naszym filmie.

Po obejrzeniu filmu wiele osób może zastanawiać się, ile pieniędzy trzeba wydać, aby wyposażyć mieszkanie we wszystkie te udogodnienia.

Koszt wyposażenia tego mieszkania, według naszych kalkulacji, jest zbliżony do kosztu 2-2,5 letniego pobytu w domu opieki (całodobowej placówce opiekuńczej dla seniorów) – mówi Jan P. Cieśla.

Koszt ten można jednak znacznie obniżyć lub rozłożyć w czasie, np. rezygnując z niektórych bardziej wyrafinowanych rozwiązań lub wdrażając zmiany etapami, zaczynając od tych najbardziej potrzebnych.

Wspomniany poradnik, a także wiele innych przydatnych materiałów dotyczących profilaktyki upadków i urazów osób starszych, znaleźć można na stronie internetowej projektu.

Wiktor Szczepaniak (zdrowie.pap.pl)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.