Partnerzy portalu:
Środa: 11 września 2024

Rurka tracheostomijna wymaga pewnych czynności pielęgnacyjnych/ fot. Youtube.com

Monika Rydlewska

WIDEO: Jak często wymieniać maski, rurki tracheostomijne i filtry przy respiratorze

Niektóre elementy respiratorów i osprzęt używany do wentylacji domowej zużywają się i co jakiś czas konieczna jest ich wymiana. Dlatego – z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjenta – kluczowa jest sprawna logistyka związana z dostarczaniem wszelkich koniecznych materiałów eksploatacyjnych.

Rurka tracheostomijna powinna być wymieniana co dwa tygodnie

Przyjmuje się, że rurkę tracheostomijną powinno się wymieniać raz na dwa tygodnie. Robi to odwiedzający chorego w domu lekarz. Tym niemniej, w trybie awaryjnym powinien umieć to zrobić również opiekun. Rodzina musi więc posiąść tę umiejętność. Często dzieje się tak, że planową wymianę rurki w domu chorego przeprowadza pod okiem lekarza opiekun. Pozwala mu to zdobyć konieczne doświadczenie.

Rurkę tracheostomijną należy również poddawać pewnym zabiegom pielęgnacyjnym.

Konieczne jest dbanie o miejsce zamocowania rurki tracheostomijnej. Trzeba regularnie wymieniać gaziki wokół rurki, odkażać, oczyszczać, nie dopuścić do nadmiernego zawilgocenia tego miejsca, ponieważ może to spowodować namnażanie się bakterii.

Filtry HME – wymiana co trzy dni

Do domu chorego dostarcza się również przedłużki. Są to elementy łączące układ oddechowy z rurką tracheostomijną. Okresowej wymianie podlegają również układy rur respiratora czy filtry z wymiennikiem ciepła i wilgoci HME (co 3 dni). Służą one zebraniu wilgoci z wydychanego powietrza i oddaniu jej przy kolejnym wdechu do układu oddechowego pacjenta. Chodzi o to, żeby zapobiec wysuszeniu dróg oddechowych. Gdy to rozwiązanie nie wystarcza, pacjent korzystać może z dodatkowego urządzenia (na ogół ta konieczność dotyczy chorych wentylowanych za pośrednictwem rurki tracheostomijnej). Jego działanie polega w dużym uproszczeniu na podgrzewaniu wody destylowanej znajdującej się w specjalnym zbiorniku. Parując, woda nawilża podawane pacjentowi powietrze. Urządzenie to może być zewnętrzne lub stanowić część respiratora. By spełniało swoją funkcję, konieczne jest regularne uzupełnianie zbiornika wody destylowanej.

Nowa maska co 3-6 miesięcy

Wymianie podlegają również maski. W zależności od stopnia zużycia, powinno się to odbywać co 3 do 6 miesięcy. Na trwałość maski ma wpływ nie tylko intensywność korzystania ze sprzętu. Maskę należy regularnie czyścić. – Po korzystaniu za każdym razem powinno się ją rozebrać, umyć w delikatnym detergencie , np. płynie do mycia naczyń czy niezbyt intensywnie pachnącym mydle, np. szarym. To istotne, bo zbyt intensywny zapach może później przeszkadzać pacjentowi – podkreślają serwisanci z Bydgoskiego Ośrodka Wentylacji Domowej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!