O wprowadzenie strategicznych działań, które wzmocnią profilaktykę zakaźnych chorób układu oddechowego, w tym zapaleń płuc, zaapelowali eksperci i organizacje pacjentów podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

 • Groźne choroby płuc
 • Apel organizacji pacjenckich i ekspertów
 • Deklaracja Karpacka dla Zdrowia

Wśród rekomendacji Deklaracji Karpackiej dla Zdrowia znajdują się m.in.:

 • szczepienia w cyklu całego życia
 • silniejsza ochrona osób z grup ryzyka ciężkiego przebiegu choroby
 • wykorzystanie potencjału wszystkich zawodów medycznych.

Groźne choroby płuc

Pandemia COVID-19 przypomniała, jak niebezpieczne dla ludzi a także systemów ochrony zdrowia są zakaźne choroby układu oddechowego. Choroby płuc należą do najczęstszych przyczyn zgonów a także kosztownych hospitalizacji. Problem zdrowotny jest więc poważny. A, dodatkowo, będzie narastać w związku ze starzeniem się społeczeństwa oraz możliwymi kolejnymi epidemiami. Równocześnie wiele tych chorób możemy stosunkowo niskim kosztem złagodzić lub wyeliminować za pomocą szczepień ochronnych. Na przykład przeciw grypie, pneumokokom, krztuścowi, COVID-19.

Apel organizacji pacjenckich i ekspertów

O podjęcie strategicznych działań na rzecz walki z zakaźnymi chorobami układu oddechowego, którym można zapobiegać zaapelowały na Forum Ekonomicznym w Karpaczu organizacje pacjentów oraz eksperci. Podczas wydarzenia zaprezentowano wypracowaną przez organizacje Deklarację Karpacką dla Zdrowia, zawierającą sześć głównych rekomendacji.

Deklaracja Karpacka dla Zdrowia

Autorzy Deklaracji są przekonani, że należy nadać wysoki priorytet profilaktyce, która oprócz szczepień obejmuje m.in. wczesne wykrywanie chorób i umożliwia szybkie rozpoczęcie leczenia (tzw. szybka ścieżka pacjenta). Programy szczepień – skupiające się obecnie na dzieciach – powinny zostać rozszerzone na wszystkie etapy życia.

Szczególną ochroną należy objąć osoby z grup ryzyka. M.in. chorych przewlekle oraz seniorów. Kluczową rolę w budowaniu bezpiecznego systemu ochrony zdrowia odgrywa także komunikacja i edukacja. To skuteczne narzędzia w walce z dezinformacją.

Sygnatariusze Deklaracji zdają sobie sprawę z ograniczonych zasobów opieki zdrowotnej. Dlatego apelują, aby pilnie rozszerzyć farmaceutom możliwość wykonywania szczepień przeciw chorobom układu oddechowego.

Deklarację podpisały organizacje pacjenckie skupione w Sojuszu Na Rzecz Zwalczania Chorób Zakaźnych Układu Oddechowego „Polska Zdrowo Oddycha”:

 • Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej,
 • Polskie Stowarzyszenie Diabetyków,
 • Federacja Stowarzyszeń Amazonki,
 • Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce
 • Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę i Choroby Alergiczne i Przewlekłe Obturacyjne Choroby Płuc.

Rekomendacje zawarte w Deklaracji będą w najbliższych miesiącach przedmiotem dyskusji a także dalszych prac ze środowiskiem medycznym i ekspertami.

Czytaj także: Powikłania płucne u chorych na RZS

Źródła:
 1. Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.