23 września w auli Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ponad 300 lekarzy i pielęgniarek weźmie udział w I Ogólnopolskiej Konferencji Opieki Paliatywnej „Odchodzić bez bólu”. To pierwsza odsłona cyklu konferencji edukujących w obszarze walki z bólem w hospicjach – zarówno pod względem farmakologicznym, jak i emocjonalnym. „Rozpoczynamy drogę do budowania nowej jakości opieki paliatywnej w Polsce” – mówi dr Paweł Witt, Przewodniczący Komitetu Naukowego konferencji.

Hospicja domowe, stacjonarne, oddziały i poradnie medycyny paliatywnej – w Polsce funkcjonuje dziś ok. 600 placówek medycyny paliatywnej. W przeważającej części sektor ten opiera się na opiece domowej realizowanej w ramach ok. 400 hospicjów domowych. Wciąż brakuje personelu medycznego, a pacjentów przybywa – sprzyja temu postępujące starzenie się społeczeństwa, wydłużenie się życia dzięki postępowi medycyny, wzrost zapadalności na nowotwory, braki kadrowe w placówkach medycznych.

– Trudno o dziedzinę tak interdyscyplinarną, wymagającą w równej mierze kompetencji specjalistycznych i predyspozycji osobowych, trudno o dziedzinę skupioną bardziej na człowieku, na pacjencie niż medycyna paliatywna – mówi dr n. med. Paweł Witt, Przewodniczący Komitetu Naukowego Ogólnopolskiej Konferencji Opieki Paliatywnej. I w tym skupieniu na pacjencie musimy na nowo podjąć dyskusję o odchodzeniu bez bólu – fizycznego, mentalnego, emocjonalnego – dodaje ekspert.

Odchodzić bez bólu – spotkanie, które zintegruje opiekę paliatywną

23 września 2022 r. w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbędzie się I edycja Ogólnopolskiej Konferencji Opieki Paliatywnej „Odchodzić bez bólu”, skierowana do specjalistów, których praca na co dzień związana jest z opieką nad pacjentem u kresu życia. W wydarzeniu weźmie udział ponad 300 pielęgniarek, lekarzy, opiekunów medycznych.

– Wierzę, że nasze środowisko potrzebuje spotkania, które z jednej strony dostarczy pasjonujących wystąpień merytorycznych, praktycznych wskazówek, a z drugiej będzie przestrzenią pełną wsparcia i zrozumienia dla naszej specyfiki pracy – mówi dr Paweł Witt. Konferencja, którą organizujemy jest pierwszym krokiem do szerokich działań na rzecz pielęgniarek, lekarzy, opiekunów medycznych i wolontariuszy w opiece paliatywnej, jest dążeniem do integracji zespołów opieki paliatywnej w Polsce i początkiem nowej dyskusji o odchodzeniu bez bólu – dodaje.
Wiedza i wsparcie dla personelu medycyny paliatywnej

Organizatorami Konferencji „Odchodzić bez bólu” są:

 • Wydział Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci UCK WUM,
 • Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci,
 • Fundacja Gajusz
 • Vicommi Media.

W programie wydarzenia znalazły się m.in. takie tematy, jak:

 • Oszukać śmierć. Czy nowe technologie pozwolą nam odchodzić bez bólu?
 • Czy umieranie w każdym wieku boli tak samo?
 • Zespoły bólowe i leczenie bólu u chorych z HIV/AIDS
 • Leczenie bólu u dzieci w domowej opiece paliatywnej – standardy postępowania
 • Kiedy pacjent nie wierzy w śmierć – psychologiczne studium towarzyszenia
 • Farmakoterapia bólu
 • Rany trudno gojące się w opiece paliatywnej
 • Sedacja paliatywna u dzieci
 • Żywienie pacjentów u kresu życia

– Prócz ciekawych, angażujących wystąpień, tworzymy dedykowaną grupę wsparcia dla personelu opieki paliatywnej, do której zaprosimy wszystkie osoby obecne na konferencji. Nasze środowisko potrzebuje integracji, wymiany doświadczeń i działania zespołowego, taką przestrzenią będzie „Odchodzić bez bólu”. Przed nami wiele aktywności, o których opowiemy podczas inauguracji Ogólnopolskiej Konferencji Opieki Paliatywnej 23 września. Wierzę, że rozpoczynamy drogę do budowania nowej jakości opieki paliatywnej w Polsce – tłumaczy dr Witt.

Wybitne patronaty i uznani eksperci

Patronatu honorowego konferencji udzielili Konsultanci Krajowi w dziedzinach: medycyny paliatywnej (prof. dr hab. n. med. Wojciech Leppert), geriatrii (prof. dr hab. n. med. Tomasz Targowski), pielęgniarstwa opieki długoterminowej (dr n. o zdr. Mariola Rybka), onkologii klinicznej, farmakologii klinicznej (prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski), onkologii i hematologii (prof. dr hab. n. med. Jan Styczyński, a także: Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Warszawska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Badania Bólu, Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej, Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej, Polskie Towarzystwo Naukowe Leczenia Ran i Organizacji Opieki, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych, Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki, a także Uczelnia Łazarskiego.

Zarejestruj się na konferencję już dziś

 • Do 15 września istnieje możliwość rejestracji na Ogólnopolską Konferencję Opieki Paliatywnej „Odchodzić bez bólu”.
 • Zapraszamy do zapisów w oficjalnym panelu rejestracyjnym: www.odchodzicbezbolu.pl.
 • Zaproszenie wideo: https://vimeo.com/735373499

Patronat medialny:

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.l

 

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.