10 wolontariuszy z województwa lubelskiego w ramach projektu Pacjenci dla Pacjentów wyszkoli Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego. Właśnie trwa rekrutacja do programu. 

Okres tuż po diagnozie jest niełatwy.

Każda osoba chora przez to przechodziła. Po diagnozie następuje okres gorączkowego poszukiwania wiedzy o chorobie, informacji jak z nią żyć, jak sobie radzić z różnymi objawami. A także jak powiedzieć o tym rodzinie, znajomym, szefowi w pracy. To trudny czas dla każdej osoby chorej. Po latach wiele osób myśli – gdyby ktoś wcześniej mi to powiedział… – tłumaczy potrzebę uruchomienia wsparcia w ramach programu “Pacjenci dla Pacjentów” Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego.

Pacjenci dla Pacjentów

Te doświadczenia legły u podstaw projektu, którego celem jest wyjście do osób świeżo zdiagnozowanych. Zgodnie z zasadą, że w tym niełatwym czasie nieocenione będzie dla nich wsparcie tych, którzy już tę trudną drogę przeszli i doskonale rozumieją emocje, lęki, a także wątpliwości, z którymi borykają się osoby tuż po diagnozie i ich bliscy.

– Poszukujemy do projektu osób chorych z województwa lubelskiego, które są już pogodzone z chorobą. Planujemy stworzyć grupę wolontariuszy, którzy spotykając się, rozmawiając przez Internet lub telefonicznie, będą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z osobami nowo diagnozowanymi – tłumaczy PTSR.

Termin zgłoszeń upłynął wraz z końcem września.

Aby pomagać innym, trzeba najpierw wziąć udział w warsztatach. Odbędą się one w dwóch terminach – 12-13 października i 26-27 października.

Warsztaty odbędą się w Lublinie. – Osobom spoza miasta oferujemy nocleg w hotelu, a także zwrot kosztów przejazdu – zapewnia PTSR.

Projekt skierowany jest do osób zamieszkujących województwo lubelskie.

10 wolontariuszy

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego planuje w ten sposób znaleźć i wyszkolić dziesięcioro wolontariuszy. Jeśli zgłoszeń będzie więcej, organizatorzy przeprowadzą wstępną rozmowę rekrutacyjną z każdym z kandydatów. – Po pierwszym warsztacie zespół ekspertów zastrzega sobie prawo do podziękowania za udział w projekcie osobom, którym dyspozycja czasowa, predyspozycje psychologiczne i charakterologiczne nie będą odpowiadały potrzebom projektu – zastrzega Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego.

PTSR szuka osób, które chcą dać wsparcie innym, chcą pomóc budować otwartą i zgraną społeczność chorych w Polsce. Zgodnie z założeniami projektu wolontariusze będą udzielać telefonicznego, mailowego lub osobistego wsparcia osobom żyjącym ze stwardnieniem rozsianym i ich bliskim, udostępnią na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego swoją krótką historię i będą raportować swoją pracę wolontariacką.

Partnerem projektu jest firma Teva.

Źródła:
  1. https://www.ptsr.org.pl/rekrutacja_do_programu_pacjenci_dla_pacjentow__wojewodztwo_lubelskie.htm

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.l

 

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.