Pozytywne podejście do opieki w chorobach demencyjnych według Teepy Snow
– Nasz chory bliski nie jest uparty. Nie jest złośliwy. To nie jest tak, że się nie stara. Chodzi o to, że jego mózg umiera – tak o demencji mówiła podczas niedawnych warsztatów w Toruniu Teepa Snow.
Teepa Snow – znana na świecie terapeutka zajęciowa i ekspert ds. demencji, Amerykanka. W warsztatach, które prowadzi, opowiadała o pozytywnym podejściu do opieki nad osobami z chorobą Alzheimera i innymi formami demencji.
Teepa Snow ma ponad 30-letnie doświadczenie w geriatrii i opiece nad osobami demencyjnymi. Stosowane przez nią metody, odbiegające od tradycyjnego modelu opieki, cieszą się coraz większym zainteresowaniem na całym świecie.
Podczas warsztatów które prowadzi, opowiada na czym polega jej Positive Approach to Care czyli „Pozytywne podejście do opieki”.
Pozytywne podejście do opieki (Positive Approach to Care)
W ogromnym uproszczeniu, metoda postępowania z chorym wypracowana przez Teepę Snow polega na zrozumieniu świata osób chorujących na demencję wraz z ograniczeniami towarzyszącymi chorobie. I takie zmodyfikowanie swojego zachowania w stosunku do chorych, by komunikacja z nimi była jak najlepsza. Metoda zaproponowana przez Teepę Snow olbrzymi nacisk kładzie na podmiotowość opieki. A także wyczulenie na sygnały i zachowania wysyłane przez osobę chorą, których opiekunowie częstokroć nie potrafią właściwie zinterpretować, podczas gdy z perspektywy osób chorych są one w pełni uzasadnione i logiczne.
– Teepa Snow uczy nas spoglądać na świat oczami demencji. Po to, aby mieć lepszy kontakt z chorymi i aby komunikacja działała z pożytkiem w obydwie strony. Prowadzi nas przez obszary mózgu objęte demencją, abyśmy zdobyli wiedzę o zachodzących w nich procesach i ich konsekwencjach. Abyśmy zrozumieli, jak czuje się i odbiera świat osoba chora. To niezwykła, przejmująca podróż, bardzo obrazowo wyjaśniająca nam procesy, jakim podlegają chorzy. Odbywamy ją, aby poprawić nasze relacje z chorymi i usprawnić naszą wzajemną komunikację – i to zdanie, sformułowane przez Fundację Damy Radę, najlepiej oddaje ideę warsztatów.
„Problem demencji mnie nie dotyczy”
Niestety, w przypadku wielu osób to sformułowanie prędzej czy później okaże się błędne. Dlaczego?
– Współczesna medycyna rozróżnia około 120 postaci demencji – tłumaczy Teepa Snow, wskazując że choroby ze spektrum demencji diagnozuje się u wielu milionów osób rocznie, a choroba z racji swojej specyfiki dotyka nie tylko ich, ale również bliskich, dzieci, małżonków, przyjaciół itp.
– Ta choroba przecina związki, stygmatyzuje, zmienia ludzi – mówi w swoich wystąpieniach Amerykanka, wskazując że radzenie sobie z komunikacją z pacjentami dotkniętymi demencją wymaga od opiekunów i środowiska wypracowania „nowych umiejętności”. I to sformułowanie pojawiało się w jej wystąpieniu w różnych kontekstach wielokrotnie.
Między innymi różnych aspektów porozumiewania się z chorym.
Wszystko zaczyna się bowiem od sprawnej komunikacji. Zdaniem Teepy Snow to jeden z filarów efektywnej opieki opartej na współpracy.
Jeśli zdamy sobie sprawę, że choroby demencyjne kradną zdolność rozumienia, możliwość mówienia, ograbiają ze słownictwa zrozumiemy, że chory może niewłaściwie rozumieć to, co do niego mówimy. Z drugiej natomiast strony – my możemy nie rozumieć właściwie tego, co chory próbuje nam przekazać. Wszystko dlatego, że choroba zmieniła jego zdolność do komunikacji. Prowadzi nas to do logicznego wniosku, że konieczne staje się wypracowanie nowych ścieżek porozumiewania się z chorym.
Ciężar wypracowania tych umiejętności spoczywa w całości na osobie zdrowej.
– W gruncie rzeczy chodzi o to, aby nauczyć się naprawdę zwracać uwagę na drugą osobę. Nasz chory bliski nie jest uparty. Nie jest złośliwy. To nie jest tak, że się nie stara. Chodzi o to, że jego mózg umiera – mówi między innymi Teepa Snow.
Jak zatem otworzyć sobie drogę do porozumienia z osobą chorą na demencję? Według Teepy Snow należy zacząć od wypracowania, w ślad niedziałającej klasycznej komunikacji, nowej drogi przekazywania treści.
Od opiekuna wymaga to zdobycia nowych umiejętności. Jakich?
Przeczytaj także:
10 nowych umiejętności, które pomogą w opiece nad osobą chorą na demencję według Teepy Snow
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.l