Czy stwardnienie rozsiane (SM) i ciąża się wykluczają? Temat podejmuje się stosunkowo często. W końcu znaczną część chorych stanowią młode kobiety w wieku rozrodczym.

Przez dziesiątki lat kobietom chorującym na stwardnienie rozsiane lekarze odradzali ciążę. Jednocześnie z różnych badań wynikało, że w okresie ciąży i karmienia zmniejsza się istotnie liczba rzutów choroby. Wykazano jednak również, że wzrasta ono w okresie połogu i okresie popołogowym.

– W badaniach populacji skandynawskiej chorych na SM udowodniono, że po ciąży 3-krotnie wzrasta ryzyko przejścia przebiegu rzutowo-remisyjnego we wtórnie postępujący. Nie zostało to jednak potwierdzone przez innych autorów – pisała w jednym z artykułów dr hab. n. med. Beata Zakrzewska-Pniewska.

Z badań wynika ponadto, że stwardnienie rozsiane (SM) nie ma wpływu ani na przebieg ciąży, ani na stan zdrowia dziecka. Statystycznie jednak, kobiety z SM częściej niż ich zdrowe koleżanki rodzą „zabiegowo”.

– Często wynika to z obaw rodzącej o ewentualne powikłania porodu siłami natury. A także jego negatywny wpływ na przebieg SM (ryzyko rzutu). Taka postawa rodzącej skłania często lekarza do decyzji o porodzie instrumentalnym, mimo braku rzeczywistych ku temu wskazań położniczych – pisała dr hab. n. med. Beata Zakrzewska-Pniewska.

Leczenie SM a ciąża

Większość leków modyfikujących przebieg choroby jest przeciwwskazana w okresie ciąży.

– W ostatnich latach pojawiły się jednak leki, które można podać pacjentkom w ciąży – mówiła w wywiadzie dla Szkoły Motywacji dr hab Alina Kułakowska, neurolog z Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

– Kolejnym aspektem, który znalazł się w europejskich wytycznych dotyczących stwardnienia rozsianego jest fakt wykorzystania leków powodujących rekonsytytucję immunologiczną. Preparaty podawane przez stosunkowo krótki czas, powodują zniszczenie chorego, niewłaściwie funkcjonującego układu immunologicznego. Następnie dochodzi do jego odbudowy. I ten odbudowany układ w większości przypadków lepiej funkcjonuje. Te leki są nadzieją dla młodych pacjentek chcących zajść w ciążę – dodała dr hab Alina Kułakowska.

Stosowanie leków starszego typu

– Coraz więcej doniesień mówi o tym, że najstarsze leki stosowane w SM (interferony) są bardzo bezpieczne, jeśli chodzi o rozrodczość. Jednakże ciągle program lekowy w Polsce nie dopuszcza refundacji, jeśli pacjentki starają się o dzieci. Natomiast na świecie jest to powszechnie praktykowane, że pacjentka, która chce zajść w ciążę, kontynuuje leczenie i przerywa je dopiero w momencie, gdy jest dodatni test ciążowy – mówiła w wywiadzie dr hab Alina Kułakowska.

Charakterystyki leków nie zalecają podawania ich w ciąży. Jednak – jak tłumaczyła dr Alina Kułakowska – wyniki obserwacji niosą nadzieję dla pacjentek.

Coraz więcej wiemy i wydaje się, że jest coraz więcej opcji leczenia, które może być bezpieczne dla kobiet chcących zajść w ciążę – podsumowała.

Pacjentki muszą jednak liczyć się z tym, że na czas ciąży i karmienia będą musiały zrezygnować z przyjmowania leków.

– Z obserwacji wynika, że częstotliwość rzutów w ostatnim trymestrze znacznie spada. SM nie wpływa na szanse donoszenia ciąży. Prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego dziecka jest takie samo, jak u kobiet niechorujących na stwardnienie rozsiane. Jednak trzy miesiące po urodzeniu dziecka to okres, w którym prawdopodobieństwo rzutu wzrasta ze względu na zmiany hormonalne i zmęczenie związane z opieką nad noworodkiem – zaznacza z kolei dr Katarzyna Kurowska specjalista-neurolog z II Kliniki Neurologicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Czy matka z SM może karmić piersią?

Jest to na pewno możliwe. Choć wyniki badań dotyczące wpływu karmienia na zdrowie chorej są niejednoznaczne + od takich, które upatrują się ochronnej roli naturalnego karmienia na występowanie rzutów bezpośrednio po porodzie, po negatywne lub obojętne oddziaływanie na przebieg choroby.

Większość specjalistów uważa jednak, że stwardnienie rozsiane nie powinno być przyczyną rezygnacji z karmienia piersią. Przeciwwskazaniem jest dopiero przyjmowanie leków immunomodelujących i imunosupresyjnych, gdyż nie wiadomo, w jaki sposób oddziałują one na organizm dziecka.

Ostatnio pojawiły się jednak doniesienia, że Komitet ds. Oceny Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi EMA wydał pozytywną opinię w sprawie rozszerzenia populacji leczonej interferonem beta o kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią..ta o kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Ważne FAKTY o SM i rodzicielstwie:

  • SM nie wpływa bezpośrednio na przebieg ciąży
  • Stwardnienie rozsiane nie zwiększa ryzyka powikłań podczas porodu
  • SM nie oznacza konieczności zakończenia ciąży cesarskim cięciem
  • Poród naturalny w przypadku kobiety SM, podobnie jak w przypadku kobiety zdrowej, uważany jest za odpowiedni
  • Możliwe i bezpieczne jest zastosowanie podczas porodu i ew. cięcia cesarskiego znieczulenia zewnątrzoponowego.

Przeczytaj także: Stwardnienie rozsiane a ciąża 

Źródła:
  1. https://neurologia-praktyczna.pl/a3151/Ciaza-u-pacjentek-ze-stwardnieniem-rozsianym–aktualne-problemy.html/
  2. https://www.youtube.com/watch?v=AF7WvmaXB3U

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.l

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.