Teleporada u diabetologa. Jak się przygotować?
Jak przygotować się do teleporady u diabetologa? Jakie informacje mogą okazać się ważne?
Kontrola glikemii i prowadzenie stylu życia minimalizującego ryzyko powikłań cukrzycy w dobie pandemii, gdy dostęp do lekarzy jest utrudniony, są dla diabetyków szczególnie istotne. Wszak osobom chorującym na cukrzycę grozi cięższe przechorowanie COVID-19. Ponadto, warto w czasie epidemii ograniczać kontakty społeczne, również te w placówkach ochrony zdrowia.
Kontroluj cukrzycę
W czasie pandemii, gdy trudniej o wizyty u specjalistów, kontrola cukrzycy ma szczególnie istotne znaczenie. W wyrównaniu cukrzycy pacjent, jego świadomość choroby i dyscyplina są nieocenione. Ponadto warto zabezpieczyć się we wszystko, czego potrzebuje chory: leki, insulinę, paski do glukometru, igły, itp.
Dlatego warto poprosić lekarza o wystawienie e-recept na dłuższy czas i kontrolować te zapasy na wypadek, gdyby wizyta lub e-wizyta stały się jeszcze trudniejsze.
Choroba pod kontrolą, bez ryzyka nagłego pogorszenia stanu zdrowia to okoliczności, gdy klasyczną wizytę u diabetologa może zastąpić telekonsultacja.
Teleporada u diabetologa to nie niezobowiązująca pogawędka
Przede wszystkim należy zapewnić sobie – we wskazanym terminie – warunki do nieskrępowanej rozmowy. Teleporada nie jest swobodną rozmową z koleżanką, więc nie można w międzyczasie prowadzić auta, gotować obiadu, opiekować się dzieckiem itp. Ważne jest, aby zorganizować spokojne miejsce i czas, w którym nie będą pacjenta rozpraszać inne sprawy dnia codziennego.
Teleporada – przygotuj się do rozmowy z lekarzem
Podczas rozmowy pacjent powinien potwierdzić swoją tożsamość. Warto więc uzbroić się w komplet dokumentów, które to umożliwiają tak, żeby pacjent poproszony o numer pesel nie musiał przeszukiwać szuflad, aby się z tego obowiązku wywiązać. Przedłużanie teleporady z tak błahego powodu może spowodować, że dla innego pacjenta nie wystarczy czasu.
Podczas teleporady u diabetologa pacjent powinien także mieć informacje dotyczące:
- aktywności
- diety
- glikemii.
Im lepiej przygotowany pacjent, tym lepsza teleporada
Im lepiej pacjent je przedstawi, tym cenniejsza i bardziej trafna będzie teleporada. Lekarz podczas teleporady przeprowadzi wywiad, dokona analizy wyników, wskaże dalsze postępowanie. Wskaże czy pacjent powinien dokonać korekt w dawkowaniu leków, diecie, aktywności fizycznej. Wystawi także e-recepty na leki i wszelkie środki pomocnicze, jak igły, paski do glukometru, itp.
Może się jednak zdarzyć, że w trakcie telewizyty, stan zdrowia pacjenta zaniepokoi lekarza – wówczas klasyczna wizyta w gabinecie może się okazać nieodzowna.
Kiedy warto skorzystać z teleporady w poradni diabetologicznej?
- Gdy zbliża się termin planowej wizyty u diabetologa.
- Jeśli masz nieprawidłowe wartości stężeń glukozy we krwi. Gdy utrzymują się zbyt wysokie wartości (powyżej ustalonych przez Twojego lekarza jako docelowe) lub powtarzają się wyniki zbyt niskie (niedocukrzenia).
- Jeśli wystąpią u Ciebie inne niepokojące objawy.
- Jeżeli kończą Ci się leki bądź testy paskowe do badania stężenia glukozy we krwi (w tej sprawie możesz zadzwonić również do Poradni, w której przyjmuje Twój lekarz rodzinny).
- Pamiętaj, żeby przed wizytą zadzwonić do Poradni i dowiedzieć się, jakie są aktualne zasady świadczenia i dostępne terminy teleporad.
Jakie informacje dla diabetologa przygotować?
- Ważne, aby zebrać wszystkie informacje, które mogą się przydać. Jeśli pacjent ma pytania lub wątpliwości, może je spisać, aby o niczym nie zapomnieć podczas teleporady.
- Jeśli prowadzi dzienniczek glikemii, warto aby podczas telewizyty miał do niego dostęp.
- Warto przygotować informacje dotyczące wagi i jej ewentualnych zmian.
- Przydatne mogą się okazać również informacje o diecie, trybie życia, aktywności.
- Mogą się przydać również informacje o ilości przyjmowanych płynów.
W trakcie teleporady ustal z lekarzem:
- Jak często i o jakich porach powinieneś wykonywać pomiar glukozy we krwi.
- Jakie są Twoje docelowe wartości glukozy we krwi w zależności od pory doby.
- Jak masz postępować, gdy wyniki pomiarów będą nieprawidłowe – zbyt wysokie (hiperglikemia) bądź zbyt niskie (hipoglikemia).
- Kiedy należy wykonać badanie ciał ketonowych w moczu.
- Jak się odżywiać w przypadku braku dostępu do produktów spożywanych do tej pory.
- Co zrobić w przypadku wystąpienia gorączki.
- Jak postępować w przypadku stwierdzenia u Ciebie zakażenia wirusem COVID-19.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.