Czy skuteczna profilaktyka od jak najmłodszego wieku to recepta na zahamowanie rozszerzającej się epidemii cukrzycy wśród dzieci? Lekarze biją na alarm, że z roku na rok przybywa osób zmagających się z cukrzycą – w większości cukrzycą typu 2, a więc tą, która jest pokłosiem niezdrowego stylu życia.

  • Cukrzyca typu 2. u dziecka – profilaktyka pierwotna
  • Cukrzyca w programie nauczania
  • Ile naprawdę cukru jest w napojach i przekąskach

Czy cukrzyca to poważny problem? Specjaliści biją na alarm, że cukrzyków na świecie przybywa w zastraszającym tempie. W 2015 roku na cukrzycę chorowało ok. 470 mln osób na świecie. Kilka lat temu szacowano, że do 2040 roku z tą chorobą będzie się mierzyło około 650 mln osób. Wiadomo jednak, że te dane są niedoszacowane.

W przypadku cukrzycy typu 2. odsetek chorych w Polsce wynosi od 5 do 7%. Na tle porównawczym z innymi państwami to średni wynik. Nie ma się jednak z czego cieszyć – cukrzyków z roku na rok przybywa. Ich liczbę w Polsce szacuje się na około 3 mln. Osób dotkniętych cukrzycą jest w Polsce zdecydowanie więcej.

– Dane są niedoszacowana, bo sporo cukrzyków nie ma diagnozy. Od 1/3 do 2/3 chorych nie wie o swojej chorobie – apelują eksperci. Są także osoby z tak zwaną upośledzoną tolerancją glukozy – nie mają cukrzycy, ale ryzyko zachorowania w przyszłości i związanych z chorobą powikłań jest w ich przypadku większe niż u zdrowych osób.

Zatem jest z czym walczyć. Jak radzić sobie z epidemią cukrzycy? Specjaliści są zgodni.

Cukrzyca typu 2. u dziecka – profilaktyka pierwotna

– Trzeba zaczynać wcześnie, najlepiej nie dopuszczać do zachorowań. Czyli nacisk trzeba położyć na profilaktykę pierwotną – edukację i zdrowy styl życia.

A tę edukację należy rozpoczynać wcześnie – w domu i w szkole.  Powinna ona obejmować zarówno wiedzę o zdrowym trybie życia, diecie itp. , ale również mechanizmie powstawania cukrzycy. A także wiedzę na temat, jakie powikłania choroby mogą wystąpić oraz jak sobie z nimi radzić. Edukacja diabetologiczna przyda się zdrowym dzieciom – pomoże ukształtować właściwe nawyki, ale także tym dotkniętych cukrzycą, zarówno pierwszego, jak i drugiego typu.
Eksperci są zgodni. – Promocja prozdrowotnego stylu życia może doprowadzić do tego, że cukrzycy będzie mniej.
Jaka jest rola szkół w profilaktyce? Jak mogą pomóc w kształtowaniu zdrowych nawyków najmłodszego pokolenia?  W jednym z wywiadów Rynku Zdrowia opowiadała o tym Urszula Komorek, nauczycielka Szkoły Podstawowej w Nowej Iwicznej i certyfikowany edukator diabetologiczny.

Eventy tematyczne

Zawsze można znaleźć pretekst, aby w przystępny sposób przekazywać dzieciom wiedzę o zdrowym odżywianiu. Taką okazją jest chociażby Dzień Walki z Cukrzycą. Trudno wyobrazić sobie lepszą okazję, aby pokazywać uczniom zdrowe przekąski, promować aktywny tryb życia czy pokazywać, na czym polega badanie poziomu cukru we krwi.

Cukrzyca w programie nauczania

Wiedzę o cukrzycy, jej powikłaniach, profilaktyce czy zdrowej diecie można także z powodzeniem wplatać do lekcji. Na przykład biologii czy przyrody. Stanowi ona naturalne uzupełnienie na przykład informacji o budowie układu pokarmowego człowieka.

Ile naprawdę cukru jest w napojach i przekąskach

Nie od dziś wiadomo, że najlepiej w dziecięcych głowach utrwala się wiedza poparta praktyką. Dlatego w promocji zdrowego stylu życia świetnie sprawdzają się metody badawcze. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby organizować w szkole warsztaty, podczas których dzieci naocznie przekonają się, ile cukru zjadają wraz z popularnymi przekąskami czy wypijanymi napojami.

Jakie wrażenie na dzieciach robią takie warsztaty? – Dzieci były zszokowane, gdy zaczęliśmy przeliczać ile cukru jest w popularnych napojach słodzonych. Wyjęliśmy śniadaniówki i sprawdziliśmy także, ile tego cukru jest w batonikach, przekąskach, również tych reklamowanych jako zdrowe. Dzieci były bardzo zdziwione. Udało nam się przekazać duży zasób wiedzy, analizowaliśmy także indeksy glikemiczne. Rozmawialiśmy też o fast foodach – opowiada Urszula Komorek.

Takie warsztaty to także okazja do rozmawiania o tym, czym jest bilans energetyczny, a także jakie znaczenia dla zdrowia i samopoczucia ma sport.

Wiedza przekazana w atrakcyjny sposób na dłużej zostaje w głowach dzieci, a świadomość, którą niosą ze sobą tego typu działania przełoży się na ich wybory dotyczące diety czy modelu spędzania wolnego czasu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.