Polskie Towarzystwo Chorób Płuc (PTChP) kilka dni temu wydało komunikat. Odnosi się w nim do propozycji udziału pulmonologów w badaniach klinicznych nad rolą systemów podgrzewania tytoniu u chorych na POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). Jego treść publikujemy poniżej.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, POChP jest w ścisłej czołówce najbardziej śmiercionośnych schorzeń. Szacuje się, że w Polsce na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc cierpi około 2,5 miliona osób. Kilkanaście tysięcy z nich rokrocznie umiera – średnio o 10-15 lat wcześniej niż ich rówieśnicy. 9 na 10 przypadków przewlekłej obturacyjnej choroby płuc to skutek wieloletniego palenia tytoniu. Dlatego oświadczenie wydane kilka dni temu przez prezesa Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc prof. dr. hab. n. med. Pawła Śliwińskiego jest jednoznaczne. Jego pełną treść przytaczamy poniżej.

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc (PTChP)

W związku z pojawiającymi się propozycjami udziału lekarzy pneumonologów w badaniach klinicznych, które mają ocenić rolę systemów podgrzewających tytoń u chorych z POChP, Zarząd Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc stoi na stanowisku, że każda forma używania wyrobów tytoniowych jest szkodliwa. A potencjalny udział członków PTChP w badaniach sponsorowanych przez przemysł tytoniowy byłby niezgodny z etyką lekarską. A także stał w sprzeczności do działań statutowych PTChP.

Jednocześnie przypominam, że European Respiratory Society, którego PTChP jest członkiem, wyklucza możliwość promowania lub polecania produktów, których użycie może skutkować uszkodzeniem układu oddechowego.

Prof. dr hab. n. med. Paweł Śliwiński

Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc

Źródło:
  1. http://ww.ptchp.org/index.php/start

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.