Kilka dni temu, po długiej chorobie odszedł Mirosław Owczarek, multimedalista paraolimpijski. Miał niespełna 63 lata.

Mirosław Owczarek w historii polskiego sportu zapisze się jako sportowiec, który pięciokrotnie brał udział w igrzyskach paraolimpijskich. Na podium stawał osiemnastokrotnie.

Mirosław Owczarek debiutował w na Igrzyskach Paraolimpijskich w Toronto

Startował w igrzyskach w latach 1976 – 1992. Jako debiutant na igrzyskach w Toronto zdobył złoty, a także dwa srebrne medale:

  • złoto w sztafecie (3×100 m zmiennym)
  • srebra w sztafecie (3×50 m dowolnym) a także indywidualnie (50 m klasycznym).

W całej sportowej karierze zdobył:

  • 7 złotych medali
  • 10 srebrnych medali
  • 1 brązowy medal.

Przez ponad półtorej dekady reprezentował barwy Polski na igrzyskach paraolimpijskich, a także w zawodach rangi mistrzostw świata i Europy. Jego niezwykła wszechstronność powodowała, że pływał we wszystkich stylach i na niemal wszystkich dystansach. Koledzy podziwiali go także za profesjonalne podejście do sportu, hart ducha i charakter.

Osiągnięcia sportowe Mirosława Owczarka

Pięciokrotnie brał udział w igrzyskach olimpijskich. Debiutował w Toronto w 1976 roku. W Arnhem w 1980 roku miał status gwiazdy. Reprezentował biało-czerwone barwy także w Stoke Mandeville w 1984 roku oraz w Seulu w 1988 roku. Igrzyska w Barcelonie w 1992 roku były jego ostatnimi w karierze.

Mirosław Owczarek: Największa gwiazda polskiego pływania paraolimpijskiego lat 80. i 90.

Arkadiusz Pawłowski, jeden z najwybitniejszych w historii polskich pływaków paraolimpijczyków, zdobywca 20 paraolimpijskich medali wspomina Mirosława Owczarka następująco:

– Rywalizacja była tylko w basenie. Na co dzień byliśmy przyjaciółmi. Największa gwiazda polskiego pływania paraolimpijskiego lat 80. i 90. Mirek był duszą towarzystwa, zawsze potrafił rozładować atmosferę, był także przykładem dla innych niepełnosprawnych. Był doskonałym grzbiecistą. Miał wspaniale wyniki. Dzięki niemu nauczyłem się rywalizacji, był także moim motorem napędowym, chciałam mu dorównać. Czasem udawało mi się być lepszym od niego, czasami natomiast ja byłem drugi, on pierwszy. Obaj dobrze się razem bawiliśmy a także dobrze spełniliśmy swoje obowiązki. Do samego końca nie opuściło go poczucie humoru. Brak słów, że odszedł. To dla mnie ogromny cios.

Laury olimpijskie nie były jedynymi sportowymi osiągnięciami Mirosława Owczarka. Zapisze się w historii sportu również jako człowiek, który przepłynął w sztafecie Kanał La Manche. Dokonał tego po nieudanym starcie na igrzyskach w Barcelonie. Z tego wyczynu był szczególnie dumny.
Ponadto znalazł się w gronie laureatów plebiscytu 40-lecia na 10 najwybitniejszych sportowców z niepełnosprawnością w latach 1972-2012 organizowanym przez Fundację Sedeka.

Źródła:
  1. https://sport.tvp.pl/49348764/nie-zyje-paraolimpijczyk-miroslaw-owczarek
    mirosław owczarek
  2. https://gloswielkopolski.pl/plywanie-honory-dla-mistrza-paraolimpiad-z-poznania/ar/3406179
  3. http://niepelnosprawni.pl/ledge/x/1147703

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.