Partnerzy portalu:
Czwartek: 20 czerwca 2024

By korzystać z SOW konieczny jest Profil Zaufany na ePUAP/ fot. Pixabay

Monika Rydlewska

SOW - czyli jak łatwiej złożyć wniosek do PFRON

SOW czyli System Obsługi Wsparcia – w założeniu ma maksymalnie ułatwić staranie się o wsparcie i komunikację z PFRON-em. System pełną parą ma zacząć działać od początku marca 2020 roku.

– Bieżący rok jest przełomowy, jeśli chodzi o realizację programu Aktywny Samorząd. Po pierwsze, Fundusz zagwarantował rekordowy budżet na realizację programu (181,5 mln zł). Po drugie, w bieżącym roku znacząco ułatwiamy osobom niepełnosprawnym ubieganie się o pomoc w ramach programu, gdyż od dnia 1 marca br. wniosek o dofinansowanie składa się przez Internet w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW) – tłumaczy na swojej stronie internetowej Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Czym jest SOW?

W założeniu, System Obsługi Wniosków ma pomóc załatwiać sprawy bez straty czasu, wychodzenia z domu, bez kolejek i bez barier, co dla osób z niepełnosprawnością jest szczególnie istotne. SOW ma także szereg innych ułatwień, na przykład kreatorów dokumentów.

– Osoby zainteresowane uzyskaniem pomocy mogą korzystać w naszym systemie także z innych form pomocy w zakresie złożenia wniosku: kreatora ułatwiającego aplikowanie o środki, infolinii, a także mobilnego asystenta osoby niepełnosprawnej oraz pracownika PFRON w punktach informacyjnych SOW, zlokalizowanych we wszystkich wojewódzkich oddziałach PFRON – tłumaczy Fundusz.

By korzystać z SOW konieczny jest Profil Zaufany na ePUAP

By jednak korzystać z funkcjonalności Programu Obsługi Wsparcia konieczne będzie założenie profilu zaufanego na platformie ePUAP. To dość prosta procedura, która pozwoli potem identyfikować wnioskodawcę.

Więcej informacji o tym, jak zakłada się Profil Zaufany, włącznie z filmem instruktażowym znajdują się na portalu SOW. Ale również na portalach Profil Zaufany, Obywatel.gov.pl. Więcej o Profilu Zaufanym można się dowiedzieć na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji. W utworzeniu Profilu Zaufanego może pomóc również bankowość elektroniczna. Możliwości jest więc wiele, a korzyści są znaczne.

Jak działa SOW?

– Złożenie wniosku o dofinansowanie w systemie SOW może być pierwszym, ale jakże ważnym krokiem zmierzającym do korzystania z zalet całej gamy usług i instrumentów dostępnych w przestrzeni publicznej dla posiadaczy podpisu elektronicznego/Profilu Zaufanego na platformie ePUAP – tłumaczy Fundusz.

System SOW przewiduje znakomite ułatwienia i uproszczenie wszelkich procedur związanych z aplikowaniem o pomoc i realizacją programu, co powinno przyspieszyć także realizację wniosków i uzyskanie pomocy.

System Obsługi Wsparcia wyposażony jest we wszystkie potrzebne formularze i wzory, m.in.:

  • wniosków o dofinansowanie,
  • umów dofinansowania,
  • korespondencji.

Ponadto będzie można za jego pomocą wygenerować wszystkie dokumenty niezbędne do złożenia wniosku lub zawarcia umowy dofinansowania lub rozliczenia dofinansowania. Wnioskodawca może skanować/powielać w formie elektronicznej i takie będą podstawą oceny formalnej i merytorycznej wniosku oraz zawarcia umowy i rozliczenia dofinansowania.

– Dołożyliśmy wszelkich starań, by zminimalizować zakres danych wymaganych do zarejestrowania wniosku. Dużym ułatwieniem będzie możliwość wykorzystywania wprowadzonych danych w przyszłości – w trakcie aplikowania o kolejne wsparcie ze środków PFRON.

Czas pokaże jak System Obsługi Wsparcia SOW ocenią wnioskodawcy.

 

Źródło:
  1. https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/aktywny-samorzad-w-2020-roku/

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!